کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

توزیع نامتناسب منابع انسانی در آموزش و پرورش

(0 رای‌ها)
فرناز محرر - مردم‌نو؛ شورای آموزش‌وپرورش استان زنجان با محوریت موضوع واگذاری اختیارات اداری-مالی و نیروی انسانی به استان‌ها و به ریاست درویش‌امیری - استاندار زنجان - صبح سه‌شنبه بیست‌ونهم فروردین‌ماه برگزار شد.
توزیع نامتناسب منابع انسانی در آموزش و پرورش دستور اول این جلسه به موضوع تفویض اختیارات به استان‌ها اختصاص داشت. درویش امیری ضمن یادآوری مناسبت روز بیست‌ونهم فروردین‌ماه و نامگذاری این روز تحت عنوان «روز ارتش جمهوری اسلامی ایران» بخشی از سخنان خود را به اهمیت ارتش در نظام جمهوری اسلامی اختصاص داد و گفت: این روز با هوشمندی معمار کبیر انقلاب، با تیزبینی نامگذاری شد؛ چراکه نامگذاری این روز در سال 1358 نغمه‌های انحلال ارتش را در نطفه خفه کرد.
وی ادامه داد: در زمانی که بدنه ارتش ایران بنا به دلایل مختلفی ضعیف شده بود و سپاه پاسداران هنوز شکل نگرفته بود، ارتش وفاداری خود را به انقلاب و رهبری اثبات کرد و امروز شاهد حضور باصلابت ارتش هستیم و برای ارتش در راستای بومی‌سازی ادوات خود، آرزوی موفقیت داریم.
توزیع منابع انسانی در آموزش و پرورش متناسب نیست
 اسدا... درویش‌امیری در ادامه ضمن پسندیده خواندن اصل تفویض اختیارات به استان و تاکید بر توزیع نامتناسب منابع انسانی در آموزش‌وپرورش، گفت: در سطوح مختلف تحصیلی، مناطق و نواحی مختلف و حتی استان‌های کشور، شاهد توزیع نامتوازن و نامناسب نیروی انسانی آموزش‌وپرورش هستیم و انتظار داریم با اجرایی شدن طرح تفویض اختیارات به استان‌ها این مشکل نیز مرتفع شود.
درویش‌امیری ادامه داد: سرمایه عظیم آموزش‌وپرورش، منابع انسانی این سازمان است، ولی توزیع متناسبی در این زمینه محقق نشده و گاهی شاهد کمبود منابع انسانی در سطوح و نواحی مختلف هستیم.
مقام عالی استان ضمن یادآوری سابقه خود در آموزش‌وپرورش، گفت: سال 82 وقتی بحث استخدام معلمان حق‌التدریس مطرح شد، مقابله کردم چراکه مشخص بود، معلمان استخدامی حق‌التدریس به مناطق محروم نخواهند رفت. درویش‌امیری افزود: اجرای واگذاری اختیارات اداری-مالی و نیروی انسانی قدری دشوار به نظر می‌رسد، ولی همه مسئولان باید تلاش خود را برای تحقق این طرح به کار ببندند. وی ضمن گرامی داشتن یاد شهدای تعلیم و تربیت، درخصوص تجلیل از معلمان به مناسبت روز و هفته معلم، گفت: نباید تجلیل و تکریم از فرهنگیان فقط از جنبه مادی بررسی شود و تجلیل عزت‌مدارانه از معلمان ضروری است.
استاندار زنجان ادامه داد: معلمان کسانی هستند که به فرزندان ما آموزش می‌دهند و منزلت و اعتماد عموم مردم به جامعه فرهنگی بسیار قابل توجه و مغتنم است.
اجرای عجولانه طرح شش-سه-سه در دولت پیشین مشکلات زیادی را به آموزش‌وپرورش تحمیل کرد
در ادامه‌ جلسه، تمجیدی مدیرکل آموزش‌و‌پرورش استان زنجان در این رابطه گفت: سیستم متمرکز حاکم بر آموزش‌وپرورش مانع از دستیابی به اهداف مد نظر این سازمان است و با اجرایی شدن طرح تفویض اختیارات و اجرای طرح واگذاری اختیارات اداری-مالی و منابع انسانی به استان‌ها، تمرکززدایی لازم برای اجرای سایر برنامه‌ها و صرفه‌جویی در منابع مالی اتفاق خواهد افتاد.
وی ادامه داد: این جلسه برای بررسی این طرح تشکیل شده و خروجی آن به نواحی و مناطق سراسر استان منعکس خواهد شد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان با بیان اینکه طرح تفویض اختیارات به‌صورت کلی طرحی خوب و اجرایی است، از مسئولان سازمان‌های ذی‌ربط خواست تا دستورالعمل طرح را به‌طور کامل مطالعه کنند.
مرتضی تمجیدی ضمن یادآوری تبدیل سیستم آموزشی کشور به شش-سه-سه و عجولانه خواندن اجرای این طرح در دولت پیشین، تاکید کرد: اجرای این طرح مشکلات زیادی از جمله کمبود نیرو و فضای آموزشی را به آموزش‌وپرورش تحمیل کرد و در حال‌حاضر آموزش‌وپرورش در صدد مدیریت آثار و تبعات اجرای عجولانه این طرح است.
در ادامه، یعقوبعلی عبادی - معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش زنجان- ضمن ارائه گزارشی مبسوط در رابطه با نحوه اجرای طرح تفوض اختیارات به استان‌ها، از اجرای این طرح به‌صورت پایلوت در سطح 10 استان کشور خبر داد و گفت: استان زنجان نیز جزء این استان‌ها بود.
وی ضمن یادآوری اینکه منبع تامین اعتبار این طرح به‌صورت ملی خواهد بود، تصریح کرد: این برنامه در راستای کیفیت‌بخشی به برنامه‌هایی که پیش از این قابلیت اجرایی شدن را نداشتند، اجرا خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش زنجان، مدیریت منابع انسانی و ساماندهی نیروی انسانی آموزش‌وپرورش را از جمله محوری‌ترین موضوعات دانست که طرح تفویض اختیارات به آن‌ها می‌پردازد.
عبادی خاطرنشان کرد: اجرای موفقیت‌آمیز این طرح در گرو کسب مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط و ایجاد وحدت رویه میان مسئولان مراجع مرتبط است.
وی ضمن تشریح انتظارت آموزش‌وپرورش استان از ادارات متبوع در نواحی و مناطق مختلف استان، از مسئولان خواست تا از همکاری‌های لازم در راستای تحقق اهداف این طرح فروگذار نکنند.
این مسئول با ارائه آماری مبنی‌بر همکاری حدود 15 هزار نیروی انسانی با آموزش‌وپرورش استان زنجان اعم از نیروهای رسمی، پیمانی، سرباز معلم‌ها و نیروهای حق‌التدریس، گفت: طی سال 95 شاهد افزایش دوبرابری ساعات حق‌التدریس در مدارس بودیم که ضروری است با بررسی‌های لازم این ساعات در سال تحصیلی جدید کاهش پیدا کند.
یعقوبعلی عبادی ضمن یادآوری تفاوت قابل توجه نسبت تعداد دانش‌آموزان به معلمان با نرم و استاندارد جهانی، گفت: هم‌اکنون به‌طور میانگین این نسبت در سطح کشور یک معلم برای 11 دانش‌آموز است که حتی در بعضی مناطق این نسبت به میزان یک معلم برای هشت محصل می‌رسد، این در حالی است که استاندارد جهانی نسبت یک به 15 را مناسب می‌داند.
عبادی با اشاره به تراکم منابع انسانی در مقاطع اول و دوم دبیرستان، کمبود نیروی متخصص در مقطع ابتدایی را یادآور شد و لزوم مدیریت منابع انسانی و انتقال معلمان آموزش‌دیده و متخصص به مقاطع مورد نظر تاکید کرد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه طرح تفویض اختیارات، نیازمند برنامه عملیات مدون است، افزود: مکانیزم مدیریت منابع انسانی فقط بحث بازنشستگی یا بازنشستگی پیش از موعد نیست، بلکه با نقل و انتقالات معلمان در سطوح مختف تحصیلی و مناطق مدنظر، صرفه‌جویی بزرگی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه روی خواهد داد.
دستور دوم این جلسه، بحث بزرگداشت هفته معلم بود. در این رابطه نیز مسئولان آموزش‌وپرورش استان زنجان به بیان نقطه‌نظرات و انتظارات خود از سازمان‌ها و نهادهای استان در تجلیل از مقام معلم پرداختند.  
در ادامه حبیب ملایی‌یگانه - شهردار زنجان- نیز در رابطه با اقدامات شهرداری برای تکریم مقام معلم، گفت: شهرداری زنجان از تمامی فرهنگیان و خانواده‌هایشان برای شرکت در همایش پیاده‌روی که در تاریخ پانزدهم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، دعوت به عمل می‌آورد.
روز 12 اردیبهشت‌ماه (مطابق با سه‌شنبه 12 اردبیهشت‌ماه 1396)، روز معلم نامگذاری شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت‌ماه سال 1358، این روز به‌عنوان روز معلم نامگذاری شد. از 12 اردیبهشت‌ماه به مدت هفت روز، هفته معلم نامیده می‌شود.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .