کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

مسافرسالاری معضل خیابان‌های شهر!

(0 رای‌ها)
حمیده بلوری- مردم‌نو؛ ... نه ایستگاهی به چشم می‌خورد و نه علامتی! تقریبا وسط خیابان ایستاده است. خودرویی که با سرعت از کنارش می‌گذرد، با صدای بوق ممتد نسبت به محل ایستادن او به شدت اعتراض می‌کند. گویا به زحمت توانسته از برخورد اتومبیلش با او جلوگیری کند. اما او انگار در این عالم نیست. حتی سرش را برنمی‌گرداند که عذرخواهی کند. هنوز چند دقیقه نگذشته که یک تاکسی در مقابل او می‌ایستد. درست جایی که او ایستاده... درست در وسط خیابان! صدای اعتراض رانندگان از پشت‌سر شنیده می‌شود. راننده توجهی نمی‌کند و منتظر سوار شدن مسافر می‌ماند...
مسافرسالاری معضل خیابان‌های شهر! هر یک از ما زمانی که نمی‌توانیم برای جابه‌جایی در شهر به کسی اعتماد کنیم، یا وقتی مسیری را بلد نیستیم و نیاز به راهنمایی داریم، یا در شهری غریب هستیم و راه را گم کرده‌ایم، یکی از اولین گزینه‌هایی که می‌دانیم در هر ساعت از شبانه‌روز که باشد می‌توان به آن‌ها اعتماد و روی کمک‌شان حساب باز کرد، رانندگان تاکسی هستند. تاکسی‌ها بخش مهمی از ناوگان حمل‌ونقل عمومی در شهرها به حساب می‌آیند که بار سهولت در عبور و مرور و کاهش مشکلات تردد را به دوش می‌کشند. اما سوال اینجاست که برای رعایت هرچه بیشتر قوانین از سوی این قشر و جلوگیری از بروز حوادث ناشی از سهل‌انگاری‌هایی از این دست، چه مقررات و قوانینی برای تاکسی‌ها در نظر گرفته شده است؟
سرهنگ آفریدون - رئیس راهنمایی‌ورانندگی استان زنجان- در گفت‌وگو با مردم‌نو درخصوص قوانین و مقررات مربوط به تاکسی‌ها، می‌گوید: رانندگان تاکسی موظف هستند برای سوار و پیاده کردن مسافر حتما در ایستگاه‌های مخصوص توقف کنند. در خیابان‌هایی که ایستگاه وجود ندارد، رانندگان تاکسی‌ها باید در منتهی‌الیه سمت راست و در مکانی که توقف ممنوع نبوده یا توقف آن‌ها به منزله پارک دوبل نباشد، توقف کنند. در صورت عدم رعایت این موارد تاکسی‌ها جریمه خواهند شد.
بی‌تردید یکی از سخت‌ترین مشاغل دنیا، شغل رانندگی است و راننده تاکسی بودن یکی از دشوارترین انواع رانندگی‌ها به‌شمار می‌رود. راننده تاکسی است که باید در تمام فصول سال از صبح تا شب در خیابان‌ها رانندگی کند و اگر روزی نتواند به‌دلیل بیماری یا گرفتاری بر سر کار خود حاضر شود، ممکن است آن روز را بی‌روزی بماند! اما این دشواری گاهی عدم تمرکز راننده را به‌دنبال داشته و گاه سبب می‌شود که برخی از رانندگان تاکسی قوانین رانندگی را در مواردی کنار بگذارند. این در حالی است که رانندگان تاکسی می‌توانند با رعایت قوانین راهنمایی‌و‌رانندگی بار مهمی از فرهنگ و آموزش شهروندی را نیز به دوش بکشند.
متاسفانه در حال‌حاضر سوار و پیاده کردن مسافر مطابق با اراده و خواست او، یکی از معضلات شهر ماست. معضلی که نگارنده آن‌را «مسافرسالاری» نامیده است.
 اگرچه مقصر این مشکل که گره کور ترافیک را کورتر می‌کند و حتی گاهی تصادفات یا منازعات و درگیری‌های لفظی یا فیزیکی را به‌دنبال دارد، تنها رانندگان تاکسی نیستند. بسیاری از مسافران تاکسی با وجود اینکه مدت‌هاست از این وسیله برای سفرهای درون‌شهری خود استفاده می‌کنند، اما هنوز نسبت به رعایت آداب آن‌ها بی‌توجه‌اند و با این کارشان حقوق شهروندی دیگر مسافران را زیر پا می‌گذارند.
امروزه نحوه رانندگی به‌عنوان یکی از رفتارهای اجتماعی برشمرده می‌شود. در واقع نحوه رانندگی نمونه‌ای بارز از اخلاق اجتماعی یک جامعه است؛ چراکه رعایت قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگران، افزایش آستانه تحمل فردی در مقابل محرک‌های ترافیکی و میزان پاکیزگی و سلامت اتومبیل و ایجاد فضای آرام برای سرنشینان و رانندگان دیگر، همگی نمونه‌هایی از رفتار اجتماعی راننده است که هنگام رانندگی ناخودآگاه از شخصیت واقعی او منعکس می‌شود. ظرفیت محدود خیابان‌ها و نبود پارکینگ عمومی در بسیاری از نقاط کلانشهرها نقش بسزایی در ایجاد گره‌های کور ترافیکی دارد، اما باید بپذیریم که نداشتن سبک و فرهنگ رانندگی در بسیاری از موارد، عامل اصلی ترافیک است. حرکت نکردن بین خطوط، سرعت و سبقت‌های غیرمجاز، حرکت‌های مارپیچ، توجه نکردن به علائم راهنمایی‌ورانندگی، عدم رعایت حق تقدم در تقاطع‌ها و... از جمله فرهنگ‌های نادرست رانندگی است. آمارها نشان می‌دهد که در ۹۵ ـ ۹۰ درصد تصادفات، رفتار انسان، عامل تعیین‌کننده اصلی است و رفتارهای ضداجتماعی با خشونت در رانندگی و نحوه رانندگی خشن نیز با تصادفات رابطه داشته است. رانندگی صحیح نوعی مشارکت در یک امر جمعی است. به این معنا که هدایت خودرو در جای صحیح در بین خودروهای دیگر وظیفه راننده است. عدم توجه به فرهنگ صحیح رانندگی موجب بروز اشتباهات متعددی از جانب ما می‌شود که ممکن است جوانب مختلف رفتاری را خدشه‌دار کند. گاهی فردی که از روی عدم تمرکز یا بی‌حوصلگی به قانون و مقررات رانندگی توجه نمی‌کند، این عدم رعایت از سوی دیگران حمل بر ضعف فرهنگی و تربیت غلط اجتماعی او شود.
مسافر از راننده تشکر می‌کند و با این کار به نوعی به او فرمان ایست می‌دهد. راننده بدون کوچکترین مکثی توقف می‌کند... در جایی شبیه به همان نقطه که در ابتدا برای سوار کردن او ایستاده بود... همان‌جا... درست در وسط خیابان! صدای اعتراض رانندگان از پشت‌سر شنیده می‌شود. راننده توجهی نمی‌کند و منتظر پیاده شدن مسافر می‌ماند...
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .