کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

بخش خصوصی رونق‌بخش تولید و اشتغال است

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و بخش دولتی در اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست، غلامحسین جمیلی - رئیس اتاق بازرگانی- با اشاره به وضعیت فعلی اخذ پروانه ساخت‌وساز واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی، گفت: انتظار ما در این‌باره این است که چون سازمان نظام مهندسی دارای دفاتر فنی است و مبلغ قابل توجهی برای تایید مجدد در سازمان نظام مهندسی از سوی متقاضیان پروانه ساخت‌وساز هزینه می‌شود، از این پس الزامی برای گرفتن تاییدیه در نظام مهندسی وجود نداشته باشد و مهندسانی که عضو نظام مهندسی بوده و دارای پروانه و صلاحیت لازم هستند، خود به شخصه بتوانند مهر تایید را بر نقشه‌های شهرک صنعتی بزنند.
بخش خصوصی رونق‌بخش تولید و اشتغال است اما در ادامه باقری، عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان در این‌باره اعلام کرد: سازمان نظام مهندسی وظیفه نظارت و کنترل بر نقشه‌ها را داشته و موظف است نقشه‌ها را از نظر کیفیت مورد بررسی قرار دهد و از سوی دیگر مبلغی که توسط این سازمان اخذ می‌شود تنها پنج درصد از هزینه مهندس، (نه متقاضی یا مالک) است که صرف امورات دفتری می‌شود. همچنین براساس تفاهمنامه‌ای که پیش از این صورت گرفته، مقرر شده است که 65 درصد تخفیف برای ساخت‌وساز در شهرک‌های صنعتی به‌دلیل متراژ بالا در این مناطق در نظر گرفته شود. باقری در ادامه افزود: حتی در صورتی که مهندس عضو نظام مهندسی، صلاحیت تایید طراحی را داشته باشد، بازهم لازم است که اشکالات موجود در نقشه‌ها با کنترل سازمان نظام مهندسی رفع شوند و چنان که گفته شد، نظام مهندسی برای این کنترل هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، مگر همان پنج درصد که از سهم دستمزد مهندس کسر می‌شود، بنابراین با نظارت و کنترل سازمان نظام مهندسی بر نقشه‌ها، مالک هیچ‌گونه هزینه اضافی پرداخت نخواهد کرد.
در ادامه این جلسه، اسدا... درویش‌امیری توجه به چند نکته را درخصوص تایید نقشه‌های مربوط به ساخت‌وساز در شهرک‌های صنعتی، ضروری دانست. استاندار زنجان در این زمینه اظهار داشت: در ساخت‌وسازهای شهری و روستایی، مرجعی وجود دارد که اصول ساخت‌و‌ساز، مقاوم‌سازی و کنترل و نظارت بر ساخت‌و‌سازها را تایید و پروانه صادر کند. ساخت‌وساز در شهرک صنعتی نیز علی‌رغم اینکه کاربرد صنعتی دارد و کاملا در فضای شهر یا روستا واقع نشده برای اینکه از نظر فنی و کیفیت و مصالح مورد استفاده در آن‌ها تحت نظارت و کنترل قرار گیرد و نحوه ساخت‌وساز در این شهرک‌ها با نظارت همراه باشد، لازم است مرجعی در این خصوص وجود داشته باشد. استاندار زنجان همچنین اعلام کرد: ما با اصل نظارت و کنترل از سوی نظام مهندسی موافق هستیم، اما اگر قرار باشد تعرفه‌ها با تعرفه‌های واحدهای مسکونی محاسبه شود، کار ساخت‌وساز با هزینه سنگینی تمام خواهد شد، بنابراین لازم است طی جلسه‌ای که با حضور سازمان نظام مهندسی، مسکن و شهرسازی، اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی تشکیل خواهد شد، توافقی در این زمینه به‌دست آید.
در ادامه این جلسه عصفوری- معاون امور اقتصادی استان- به ارائه گزارشی درخصوص اقدامات انجام‌شده در زمینه مشاغل سخت در استان پرداخت. وی در این‌باره اظهار داشت: مشاغل سخت و زیان‌آور کارهایی هستند که عوامل شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی و... در آن‌ها غیراستاندارد بوده یا تنشی بالاتر از ظرفیت در کارگران ایجاد کند و بر اثر این نوع از مشاغل بیماری‌های شغلی یا عوارضی در فرد ایجاد شود. بنابراین لازم است با تمهیداتی، تنش و زیان‌آور بودن کار کاهش یابد یا از روی کار برداشته شود. خارج شدن زودتر از بازنشستگی نیروی کار از چرخه کار، فعالیت در مشاغل غیرقانونی و بدون بیمه، کاهش نرخ اشتغال نیروی کار جوان و رکود کار از جمله پیامدهای نپرداختن به این مقوله است. سال 89 تنها 150 نفر مشمول کارهای سخت و زیان‌آور بوده‌اند که اکنون این رقم به پنج هزار و 300 نفر رسیده است. یکی از دلایل این افزایش تعداد، افزایش عناوین شغلی است که مشمول این قانون برشمرده شده‌اند. عصفوری در ادامه از برگزاری جلسات متعدد برای رسیدگی به مسائل و مشکلات در زمینه مشاغل سخت و زیان‌آور خبر داد و استفاده از کاهنده آلایندگی در صنعت و تغییر تکنولوژی را در بخش‌های مختلف از جمله اقداماتی عنوان کرد که می‌تواند در تبدیل مشاغل سخت به مشاغل عادی موثر باشند.
استاندار زنجان نیز در ادامه با اظهار رضایت از اینکه تاکنون تمامی پیامدهای منفی و مثبت مشاغل سخت مورد بررسی قرار گرفته است، عنوان کرد: در اینکه کارگران چه آن‌هایی که مشاغل سخت و زیان‌آور دارند و چه آن‌ها که در شرایط عادی کار می‌کنند باید مورد حمایت قرار گیرند، شکی وجود ندارد. کارگران با توان بازوی خود چرخه تولید را به حرکت درمی‌آورند، اما با توجه به آمار ارائه‌شده به نظر می‌رسد که این قانون در مواردی مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. لازم است علاوه‌بر اینکه در جایی که کارفرما موارد قانونی را رعایت نمی‌کند به مسائل رسیدگی شود، در مواردی که از قانون سوءاستفاده می‌شود نیز توجه لازم صورت گیرد.
 استاندار زنجان همچنین با تاکید بر نقش بخش خصوصی در رونق بخشیدن به تولید و اشتغال، عنوان کرد: قرار نیست آنچه در جلساتی از این دست از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شود با عکس‌العمل دستگاه‌ها مواجه شود. ما مسئول هستیم که مشکلات، پیشنهادها و رهنمودها را بشنویم و موانع را از سر راه بخش خصوصی برداریم.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .