کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

خیز وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه آب

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ وزارت نیرو با شناخت تاثیر سیاست‌های قیمتی در اصلاح الگوی مصرف مشترکین پرمصرف، پیشنهاد داده است که قیمت آب این دسته از مشترکین به مبلغ تمام‌شده آن محاسبه شود. این تصمیم نیازمند تایید شورای اقتصاد است؛ ضروریست شورای اقتصاد با این پیشنهاد موافقت کند تا علاوه‌بر ایجاد انگیزه قیمتی برای این دسته از مشترکین برای تغییر الگوی مصرفی خود، از شدت بحران تامین آب شیرین در کشور بکاهد.
خیز وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه آب از ابتدای مهرماه سال ۹۴ بنابر پیشنهاد وزارت نیرو با الهام از نظام تعرفه‌گذاری پلکانی- افزایشی و با تصویب شورای اقتصاد، پله‌های بالای مصرف آب با درصد بالاتری نسبت به سایر پله‌ها افزایش قیمت یافت. اگرچه تعرفه آب در ظاهر به‌صورت پلکانی تعیین شد، تعرفه پلکان‌های بالای مصرف همچنان یارانه‌ای است و در نتیجه مشترکینی که بیشتر آب مصرف می‌کنند، از یارانه پنهان آب به میزان بیشتری بهره می‌گیرند؛ چراکه بنابر اظهار علیرضا دائمی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، قیمت تمام‌شده تولید هر مترمکعب آب شرب در سال ۹۵ بیش از هزار و 500 تومان است، در حالی که ۳۹۰ تومان به‌طور متوسط بابت مصرف هر مترمکعب آب شرب از مردم دریافت می‌شود.
اختلاف حدود پنج برابری در قیمت تمام‌شده تولید آب شرب و هزینه پرداختی از سوی مردم، بار مالی سنگینی را به دوش وزارت نیرو و دولت گذاشته است. از این مهم‌تر اینکه محسوس نبودن قیمت پرداختی آب برای مصارف خارج از عرف و بی‌رویه برخی از مشترکین پرمصرف می‌تواند کشور را با چالش‌های جدی در تامین آب روبه‌رو کند.
سازوکارهای تعرفه‌گذاری و سیاست‌های قیمتی به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین و پیشروترین راهکارهای مدیریت مصرف در دنیا شناخته شده است. در این روش با اعمال تصمیماتی هوشمندانه مصرف‌کننده به مصرف بهینه هدایت می‌شود.
وزارت نیرو با شناخت از این ادبیات تعرفه‌گذاری پیشنهاد داده است که تعرفه آب مشترکین پرمصرف افزایش یابد. در همین رابطه حمیدرضا جانباز مدیر عامل شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور در اردیبهشت ۹۶  پیشنهاد کرده است که قیمت آب برای آن دسته از مشترکانی که مصرف آن‌ها بیش از متوسط مصرف است، نزدیک به «قیمت تمام‌شده» محاسبه شود.
پیش‌تر نیز چیت‌چیان، وزیر نیرو در نخستین همایش ملی اقتصاد آب در تاریخ پنجم مرداد ۹۵ اعلام کرده بود که «قیمت آب در کشور به حدی پایین است که کسی برای سرمایه‌گذاری برای کاهش مصرف آب انگیزه ندارد.»
به‌گزارش عیارآنلاین، وزیر نیرو همچنین در شهریورماه ۹۵ در مورد تاثیر قیمت آب در کاهش مصرف این مایه حیاتی گفته بود: «وقتی هزینه کمی برای مصرف آب‌های تجدیدپذیر پرداخت شود، انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی نخواهد بود و قیمت کنونی آب در کشور باعث مصرف‌گرایی می‌شود؛ پس قیمت آب می‌تواند اثرات مثبتی در این زمینه ایجاد کند.» وی همچنین اعلام کرده است که مصرف بهینه منابع آب با بخشنامه انجام‌شدنی نیست و با خواهش و تبلیغات هم نمی‌توان این مهم را انجام داد، تا زمانی که آب با قیمت واقعی به‌دست مشترکین نمی‌رسد، این روند ادامه خواهد داشت.
بنابراین ضروری است که شورای اقتصاد با پیشنهاد وزارت نیرو مبنی‌بر افزایش تعرفه آب مشترکین پرمصرف موافقت کند تا علاوه‌بر ایجاد انگیزه قیمتی برای این دسته از مشترکین برای تغییر الگوی مصرفی خود، از شدت بحران تامین آب شیرین در کشور بکاهد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .