کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

تصرف اراضی دولتی با لابی‌گری‌های پشت پرده

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ نمایندگان مجلس معتقدند؛ تصرف اراضی ملی در طی سالیان گذشته تا جایی پیش رفته که بخش وسیعی از جنگل‌ها و منابع‌طبیعی در معرض نابودی قرار گرفته است.
تصرف اراضی دولتی با لابی‌گری‌های پشت پرده زمین‌خواری و تجاوز به اراضی ملی و دولتی از آن دست موضوعاتی است که در طی سالیان گذشته بارها به نقل محافل خبری تبدیل شده است. وجود متجاوزان به عرصه منابع‌طبیعی در اکثر نقاط کشور به‌ویژه استان‌های شمالی کشور باعث شده بخش وسیعی از جنگل‌ها و کوه‌ها تخریب شده و به‌جای آن ساختمان‌های بلندمرتبه و ویلا ساخته شود. متاسفانه تجاوز به منابع‌طبیعی در طی اداور گذشته رنگ‌وبویی دیگری پیدا کرده است، زیرا در مقطعی تصرف به‌دست افراد عادی و با سندسازی در دفاتر اسناد و املاک یا از سوی یک کشاورز برای فعالیت‌های کشاورزی صورت می‌گرفت، اما در طی سالیان گذشته ورود برخی افراد خاص و بانفوذ به دستگاه‌های دولتی برای زمین‌خواری پررنگ‌تر شده است.
افراد با شرایط خاص با لابی‌گری اسنادی را به‌صورت تقلبی و غیرمعتبر آماده کرده و بدون هیچ مشکلی زمین‌های منابع‌طبیعی را تصرف می‌کنند. در این میان تخلفات صورت‌گرفته تا حدودی شکل و رنگ قانونی دارد که به ذهن هیچ مسئولی وجود تخلف در اسناد و مدارک اراضی خطور نمی‌کند، هرچند که گفته می‌شود با زمین‌خواری‌ها به‌شدت برخورد شده و متخلفان با اعمال مجازات‌های سنگین تنبیه می‌شوند؛ اما هنوز هم در برخی استان‌های کشور نمونه‌هایی از زمین‌خواری گزارش می‌شود که حاکی از عدم نظارت و بی‌توجهی دستگاه‌ها به این موضوع مهم دارد.
طبق تاکیدات رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی مقابله با زمین‌خواری در دستور کار است و تاکنون بخش بزرگی از اراضی دولتی از دست متجاوزان آزاد شده است، اما توجه به این موضوع بااهمیت، هیچ‌گاه نباید از دستور کار مسئولان خارج شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که تصرف اراضی ملی به‌دست دانه‌درشت‌ها و متخلفان بزرگ اگر با جدیت پیگیری شود، می‌توان میزان زمین‌خواری را در کشور کاهش داد.
تصرف‌های سازمان‌یافته و تشکیلاتی در اراضی ملی
سلمان خدادادی درخصوص اقدامات انجام‌شده در بحث مقابله با زمین‌خواری، حفظ اراضی ملی و منابع‌طبیعی، گفت: نقشه‌های موجود در حوزه منابع‌طبیعی و اراضی دولتی از سال 40 ثبت و نقشه‌برداری شده است. از این دهه تا اوایل سال‌های 50 و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تصرفات منابع‌طبیعی به‌صورت موردی صورت گرفته و تصرفات به شکل محدود بود؛ اما در دهه 60 و پس از پیروزی انقلاب بخش بزرگی از منابع‌طبیعی و اراضی ملی مورد تعرض واقع شده است. نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه افراد فاقد زمین در تمامی روستاهای کشور در همان مقاطع برای کشت و برداشت اراضی ملی را تصرف کردند، افزود: حتی در بسیاری شرایط مالکان و زمین‌داران بزرگ با امکانات بسیار نیز زمین‌های ملی را تصرف کردند، بنابراین این افراد در حال‌حاضر زمین‌های خود را از دهه 60 در اختیار دارند؛ از این‌رو بیش از 70 درصد از زمین‌های تصرف‌شده مربوط به دهه 60 است. وی با بیان اینکه در طی سه دهه گذشته برای خلع ید زمین‌های تصرف‌شده اقدامات قابل قبولی صورت نگرفته است، تصریح کرد: البته در حال‌حاضر سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه‌ها به‌دنبال مقابله با متصرفان منابع‌طبیعی هستند، اما پیشنهاد می‌شود که دستگاه قضایی یا سازمان‌های نظارتی برای مقابله با زمین‌خواری‌های صورت‌گرفته باید یا هزینه آن‌را دریافت کنند یا اینکه زمین‌های تصرف‌شده آزاد شود؛ هرچند که هم‌اکنون برخی زمین‌خواری‌ها به شکل سازمان‌یافته و تشکیلاتی با نفوذ به دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه در طی چند سال گذشته اقدامات مهمی در راستای مقابله با زمین‌خواری صورت گرفته است، گفت: اما در برخی نقاط کشور هم با متخلفان زمین‌خواری برخوردهای بازدارنده صورت نمی‌گیرد، بنابراین امیدواریم با رویکرد مقابله‌ای سازمان بازرسی کل کشور با متخلفان سازمان‌یافته و تشکیلاتی و حتی با متخلفان فردی روزبه‌روز از میزان زمین‌خواری‌ها کاسته شود؛ از این‌رو اقدامات دستگاه‌ها برای مقابله با مردم عادی و کشاورزان به تنهایی در کاهش زمین‌خواری کافی نیست و باید در گام اول با زمین‌خواری‌های سازمان‌یافته و تشکیلاتی برخوردهای جدی صورت گیرد.
 ورود کمیسیون اصل ۹۰ به پرونده‌های کوه‌خواری و جنگل‌خواری در کشور
بهرام پارسایی درخصوص آخرین وضعیت پرونده‌های زمین‌خواری در کمیسیون اصل نود مجلس، به خبرگزاری خانه ملت، گفت: پرونده زمین‌خواری از مهم‌ترین پرونده‌های در حال بررسی در کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس است، از این‌رو برخی از اعضای کمیسیون در چند ماه اخیر از اماکنی که مورد تصاحب زمین‌خواران قرار گرفته، بازدید کرده و به‌صورت دقیق پرونده‌ها را مورد بررسی قرار دادهاند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گزارش و نتایج بررسی میدانی پرونده‌های زمین‌خواری هنوز به کمیسیون اصل90 ارائه نشده است، تصریح کرد: بخشی از پرونده زمین‌خواری مربوط به اقدامات مجلس نهم در این زمینه است، اما گزارش‌هایی هم در طول یک‌سال اخیر به کمیسیون اصل نود ارائه شد که در مجموع در حال بررسی است.
وی افزود: کمیسیون اصل90 به رسیدگی پرونده‌هایی اعم از کوه‌خواری، دریاخواری، جنگل‌خواری و غیره ورود کرده که در مجموع زمین‌خواری نامیده می‌شود، البته گزارش‌هایی از زمین‌خواری در برخی استان‌های شمالی هم رسیده که در کنار سایر موارد بررسی خواهد شد.
پارسایی گفت: اجماع همگانی دستگا‌ه‌هایی چون قوه قضاییه، مقننه و مجریه برای مقابله با زمین‌خواری لازم است، اما پیشگیری از بروز پدیده زمین‌خواری باید در اولویت قرار گیرد تا افراد سودجو و ذی‌نفعان به سمت و سوی این اقدامات نروند. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هم‌اکنون زمین‌خواران با مجازاتی چون قلع و قمع روبه‌رو هستند، لذا هزینه زمین‌خواری باید افزایش یابد، البته پیشگیری از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا آزادسازی اراضی که مورد تصاحب قرار گرفتند، مشکلات پیش‌آمده برای محیط پیرامون را برطرف نخواهد کرد. سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقابله با زمین‌خواری نیازمند تعیین مالکیت اراضی، صیانت از مالکیت‌های دولتی، تصویب قانون صریح و محکم، تعیین مجازات بازدارنده و تسریع قوه قضاییه نسبت به رسیدگی پرونده‌هاست.
 درصد چشمگیری از کوه‌ها و جنگل‌ها در تصرف زمین‌خواران
یحیی کمالی‌پور با بیان اینکه مهم‌ترین نقص در مقابله با زمین‌خواری، نوع عمکلرد دستگاه‌های ذی‌ربط است، گفت: در برخی مواقع اقدامات دستگاه‌های متولی موجب سوء‌استفاده افراد سودجو در تصاحب اراضی می‌شود. در طی چندین سال اخیر برخوردهایی با متخلفان در زمین‌خواری صورت گرفته؛ اما این برخوردها موثر و کارآمد نبوده است، زیرا در برخوردها گاهی حقوق افراد به‌درستی رعایت نمی‌شود. نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه گاهی افراد به شکل غیرقانونی و با رانت اراضی ملی را تصرف می‌کنند، افزود: متاسفانه برخوردها با این افراد به‌درستی انجام نمی‌شود، اما فردی که اقدام به خریداری چندین زمین می‌کند، متهم به زمین‌خواری می‌شود؛ بنابراین اگر تعارضات در حوزه عمکلردی مورد توجه قرار گرفته و با افراد متخلف و دانه‌درشت‌ها برخورد شود؛ می‌توان از افزایش زمین‌خواری جلوگیری کرد. وی با انتقاد از اینکه در حال‌حاضر درصد بزرگی از جنگل‌ها، کوه‌ها و منابع‌طبیعی تصرف شده است، تصریح کرد: باید مشخص شود مجوزها برای این ساخت‌وسازها چگونه دریافت شده است. البته مشخص است که همکاری و تعامل دستگاه‌های متولی صورت گرفته است؛ بنابراین برخوردهای موردی، صنفی، مقطعی و شخصی با زمین‌خواری کارساز نبوده و باید برخوردها در همه ابعاد با تمامی متخلفان باشد. کمالی‌پور با اشاره به اینکه باید با همه افراد متخلف در روند زمین‌خواری برخورد شود، گفت: متاسفانه در برخی شرایط مردم در معرض برخوردهای سختگیرانه قرار می‌گیرند، این در حالی است که اگر مراجع قانونی و متولیان امر در واگذاری زمین‌ها قانونی عمل کنند؛ زمین‌خواری صورت نمی‌گیرد، بنابراین بارها دیده می‌شود که افراد دانه‌درشت بسیاری اقدام به زمین‌خواری کردند، اما برخوردی با آن‌ها صورت نمی‌گیرد. نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه در طی چند سال آینده بحران زمین در کشور به‌وجود می‌آید، افزود: برای مقابله با دانه‌درشت‌ها در تصاحب اراضی ملی عزم جدی وجود ندارد، هرچند که تفاوتی ندارد این دانه‌ها شخصیت حقیقی یا حقوقی باشند؛ بنابراین برخوردها با افراد کوچک و عادی است.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .