کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

چرا تفکر توسعه در ایران تولید نمی‌شود؟

(0 رای‌ها)
مهرداد ناظری- عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و عضو اندیشگاه طرح هزاره؛ یکی از موضوعات مهم و اساسی آسیب شناسی توسعه یا حرکت به سوی توسعه است که در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است هر چند که ما همواره برنامه ریزی‌هایی برای توسعه در طول پنجاه سال اخیر داشته‌ایم اما همچنان راه رسیدن به توسعه یک راه طولانی و پر از فراز و نشیب به چشم می‌خورد.
چرا تفکر توسعه در ایران تولید نمی‌شود؟ یکی از موضوعات مهم و اساسی آسیب شناسی توسعه یا حرکت به سوی توسعه است که در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است هر چند که ما همواره برنامه ریزی‌هایی برای توسعه در طول پنجاه سال اخیر داشته‌ایم اما همچنان راه رسیدن به توسعه یک راه طولانی و پر از فراز و نشیب به چشم می‌خورد. گویا توسعه یافتگی رؤیایی است که برای ما هیچ وقت به وقوع نمی‌پیوندد. سوال اساسی این است که چرا با وجود وجود برنامه ریزی برای توسعه زمینه برای قرار گرفتن در مسیر توسعه به وجود نیامده است؟ این موضوع را می‌شود از زوایای گوناگون بررسی کرد اما اگر بخواهیم از زاویه اثر نخبگان فکری بر فرآیند توسعه سخن به میان آوریم باید بگوییم که یکی از بزرگ ترین مشکلات ایران عدم وجود یا درک تفکر توسعه در برنامه ریزی‌هاست. از آنجایی که همواره تفکر توسعه در میان اندیشمندان و نخبگان یک جامعه شکل می‌گیرد اما به نظر می‌رسد در ایران این تفکر توسعه گرا همچنان شکل نگرفته و به نوعی در برنامه ریزی‌های دولت ها ورود پیدا نکرده است.
اگر نگاهی به روند شکل گیری نظریه‌های توسعه در جهان بیندازیم ملاحظه خواهیم کرد که مفاهیم بنیادین و تئوری ها و نظریه ها و مکاتب اصلی در قالب تجربیات تاریخی و تحولات اجتماعی فرهنگی و اندیشه متفکران شکل گرفته و بر تصمیم گیری ها اثر گذاشته است. در حقیقت اندیشمند غربی تحت تاثیر شرایط محیطی خود به نظریه پردازی و تولید اندیشه پرداخته است. و بعد تفکر اصلاحگر این افراد به سلامت جامعه کمک کرده است. به زندگی آگوست کنت، امیل دورکیم، کارل مارکس و ماکس وبر توجه کنید. این‌ها متفکرانی بودند که از نابسامانی ها رنج می‌بردند و در پی اصلاح نظام سرمایه داری برآمدند. اما در کشور ما ایران و سایر کشورهای جهان سوم گفتمان توسعه بیشتر یک بسته وارداتی محسوب می‌شود که زمینه ها و عناصر آن در فرهنگ بومی ما شکل نگرفته و هنوز درونی نشده است؛ لذا نوع برداشت از توسعه بسیار سلیقه یی و ناموزون و بعضاً سطحی به نظر می‌رسد. به عنوان مثال اگر نگاهی به کتاب‌های جامعه شناسی توسعه چاپ شده در بازار ایران بیندازیم، ملاحظه خواهیم کرد در اکثر کتاب‌های جامعه شناسی توسعه در ایران دو بخش اصلی و کلیشه یی به چشم می‌خورد:
الف مفاهیم بنیادین
ب نظریه ها و پارادایم‌های توسعه
حال آنکه حتی اگر بپذیریم که این عناوین مفید و سودمند است، نگاه عمقی و تحلیل محتوایی نشان می‌دهد که این موضوعات در کتاب‌های توسعه در ایران بسیار خلاصه، کوتاه و سطحی طرح شده. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد نظریه وابستگی را مورد شناسایی قرار دهد با خواندن تمام کتاب‌های جامعه شناسی توسعه یک رهیافت کلی، مختصر و سطحی نسبت به این نظریه پیدا می‌کند و نکته اساسی تر اینکه با وجود اینکه نظریه‌های وابستگی در قرن بیستم شکل گرفته و اکثر بنیانگذاران آن مربوط به دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی هستند اکثر مقالات بنیانگذاران آن به فارسی ترجمه نشده است. مثلا از پل باران هیچ یک از مقالاتی که در مجله مانتلی ری ویو (Monthly review) به چاپ رسیده است به فارسی برگردان نشده است و در کل از وی تعداد محدودی از آثارش برگردان شده و این یکی از معضلات اصلی اندیشه توسعه در ایران است. در هر حال اکثر روشنفکران ایرانی به مطالعه موجز و محدود این ادبیات گسترده پرداختند که این امر یک آسیب بزرگ قلمداد می‌شود. نکته دیگر اینکه با توجه به اینکه مفهوم توسعه و ادبیات شکل گرفته در این حوزه در طول ۴۰ سال اخیر تحولات اساسی داشته است در کشورهایی مثل ایران کمتر به این تحولات توجه شده است.
در حقیقت اکثر متفکرینی که روی توسعه در ایران کار می‌کنند همچنان به نظریه‌های قرن بیستمی توسعه توجه دارند. در حالی که این مفهوم در همین یک دهه اخیر در قرن بیست و یک به شدت دچار تحول و تغییر شده است؛ لذا مطالعه مقطعی آن می‌تواند بسیار آسیب زا باشد. یکی از تغییرات اساسی نگرش توسعه در قرن بیست و یک ورود حوزه آینده پژوهی به آن است. از آنجایی که توسعه یعنی حرکت و ایجاد تغییر به سوی آینده بهتر است و ضمن اینکه حل مسائل امروز وابسته به تحولات آینده جهان است، آینده پژوهی بسیار در مفهوم سازی توسعه موثر است، به طوری که هم اکنون در نگاه شورای اطلاعات ملی امریکا گزارش‌هایی تولید شده و می‌شود که نشان می‌دهد جهان تا سال ۲۰۳۰ به کدام سو حرکت خواهد کرد و چه تحولاتی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به وقوع خواهد پیوست. حتی آن‌ها گاهی پا را فراتر گذاشته‌اند و تا صد سال آینده را پیش بینی می‌کنند. حال آنکه در کشور ما کمتر به رابطه میان آینده پژوهی و توسعه توجه شده است. ما عموماً در برنامه ریزی ها می‌گوییم که در پنج سال آینده به کجا می‌خواهیم برسیم.
اما هرگز نمی‌دانیم جهان تا پنج سال آینده به کجا خواهد رفت. از زاویه دیگری اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم باید پذیرفت که مسیر تحول غرب به سوی توسعه یک مسیر مشخص عقلانی، تاریخی، هویتی و گفتمانی است. این گفتار بدین معناست که مسیر حرکت باید در یک فضا و پارادایم عقلانی شکل گیرد. فضایی که تفکر را بازتولید کرده و راه رسیدن به پیشرفت در آینده را میسر سازد. بر همین مبنا تقویت تفکر توسعه راه رسیدن به برنامه ریزی برای آن را مهیا می‌سازد.
به گزارش اعتماد، یکی از نقاط ضعف اندیشه ورزی درباره توسعه در ایران عدم توجه به این نگاه خردورزانه و اندیشمندانه و فلسفی به توسعه است. نخبگان ایرانی بیشتر از آنکه به مفهوم سازی توسعه توجه داشته باشند به رویکردها، الگوها و اشکال توسعه در جهان توجه کرده‌اند. اینکه یک کشور اروپایی مثل انگلستان یا ژاپن که جزو کشورهای توسعه یافته محسوب می‌شوند مرتباً در نگاه نخبگان با مصداق‌های خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند کمکی به توفیق توسعه ایران نمی‌کند. مثلا اینکه ما بدانیم در ژاپن ترن‌هایی با سرعت ۶۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند یا در استرالیا نمونه‌های گیاهی و جانوری حفظ می‌شوند آگاهی نسبت به این مسائل بسیار مثبت، خوب، قابل توجه و تأمل است. اما هرگز نگاه حیرت انگیز به پیشرفت کشورهای غربی و حظ و لذت بردن از ترقی آن‌ها، ما را در مسیر توسعه قرار نمی‌دهد. جاده توسعه یک راه پر پیچ و خم با موانع متعدد است.
برای حرکت در آن باید نوع نگاه مان را تغییر دهیم. برای بهتر شدن باید قوانین بهتر شدن را آموخت. یکی از نقاط ضعف برنامه ریزی توسعه در ایران این است که برنامه ها یک سویه، تک بعدی، ناقص و بدون توجه به زمینه‌های ذهنی و علمی و منطقی شکل گرفته است. یک گروه در یک اتاق در بسته برای همه تصمیم می‌گیرند. درباره توسعه ما نیازمند نظر همه مردم و گروه‌های ذی نفع هستیم. به نظر می‌رسد که در هزاره سوم تفکر خلاق پایه اصلی حرکت در مسیر توسعه است. تفکر خلاق یعنی توجه به زمینه‌های گسترده شکل گیری توسعه در یک جامعه و ایجاد شرایطی که مجموعه یی از عقاید، تفکرها و اندیشه‌های توسعه گرا شکل گیرد. باید دانست که بدون تفکر توسعه گرا نمی‌توان در مسیر رسیدن به پیشرفت و توسعه قرار گرفت. باید عمیق تر اندیشید و جدی تر کار کرد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .