کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

چالش‌های تولید و عرضه مسکن در دولت یازدهم: چرا سر نیازمندان مسکن بی‌کلاه ماند؟ (بخش اول)

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ گزارش مرکز آمار حاکی از کاهش ساخت مسکن در کشور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم است و بر همین اساس شاید بتوان ضعف بزرگ وزارت راه‌وشهرسازی در دولت یازدهم را در حوزه تولید مسکن جست‌وجو کرد.
چالش‌های تولید و عرضه مسکن در دولت یازدهم: چرا سر نیازمندان مسکن بی‌کلاه ماند؟ (بخش اول) به‌عقیده کارشناسان، این وزارتخانه به‌دلیل نداشتن یک طرح مشخص برای افزایش تولید و عرضه مسکن در طول چهار سال اخیر، تاثیر خاصی در افزایش عرضه مسکن نداشته و افت شدید صدور پروانه‌های ساختمانی در چند سال اخیر گواهی بر این موضوع است.
در واقع ساخت سالانه حدود یک میلیون مسکن جدید در کشور مورد نیاز است که طی چهار سال اخیر این مهم تحقق نیافته و به این ترتیب علاوه‌بر اینکه نیاز مسکن کشور تامین نشده، از سوی دیگر کاهش ساخت مسکن در کشور منجر به تشدید رکود در صنایع وابسته به مسکن شده و بیکاری گسترده‌ای را در صنایع مرتبط به‌دنبال داشته است؛ چراکه نتایج بررسی‌ آمار بانک ‌مرکزی درباره شاخص‌های تولید و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، حاکی از آن است که بخش مسکن نقش قابل توجهی در مهار بیکاری در کشور دارد.
طرح جایگزین مسکن مهر
در این میان بسیاری از کارشناسان و فعالان ساختمانی با انتقاد از تصمیم وزارت راه‌وشهرسازی در توقف طرح مسکن مهر، به‌عنوان یکی از طرح‌هایی که می‌توانست در افزایش عرضه مسکن و ایجاد اشتغال موثر عمل کند، حداقل اقدام مسئولان وزارتخانه برای جبران تبعات ناشی از توقف این طرح را جایگزینی یک طرح مناسب‌تر و عملیاتی برای تامین مسکن محرومان طبق اصل 31 قانون اساسی عنوان کردند.
البته هرچند دولت یازدهم تلاش کرد تا مسکن اجتماعی را جایگزین مسکن مهر کند و از آن به‌عنوان طرح اصلی دولت در حوزه ساخت مسکن نام برد، اما در عملیاتی کردن این طرح یعنی ساخت و تحویل آن به متقاضیان مسکن، نتوانست موفقیتی کسب کند.
از سوی دیگر به‌عقیده اقتصاددانان، این انتقاد به وزارت راه‌وشهرسازی وارد است که این وزارتخانه به جای توجه به بخش تولید مسکن، تمرکز خود را بر افزایش وام خرید قرار داد که این طرح هم به‌علت ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط سنگین این تسهیلات، عملا راه به جایی نبرد.
علاوه‌بر این، وضع قوانین بازدارنده مثل قانون پیش‌فروش ساختمان و اتخاذ سیاست‌های تنبیهی مالیاتی در بخش مسکن و ساخت‌وساز، از رویکردهای دیگری بود که از دیدگاه فعالان ساختمانی منجر به تعمیق رکود مسکن و کناره‌‌گیری سازندگان مسکن از بخش ساخت‌وساز و کاهش تولید مسکن شد.
خانه‌های خالی، پیراهنی گشاد بر تن متقاضیان
در چنین شرایطی به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده تا دولت و وزارت راه‌وشهرسازی ایده‌ای برای تولید و ساخت بیشتر مسکن نداشته باشند، آن است که طی چند سال گذشته با مسئله‌ای به نام «انبوه خانه‌های خالی» در کشور مواجه بوده‌ایم.
این موضوعی است که اعضای کمیسیون عمران مجلس نیز ضمن تایید آن، بر این باورند که در حال‌حاضر علی‌رغم وجود دو و نیم میلیون خانه خالی در سطح کشور و در عین‌حال وجود همین میزان تقاضا در بازار مسکن، عملا این دو بخش باهم همخوانی و تناسب ندارند. در واقع گویا دو و نیم میلیون لباس در بازار موجود است و همین تعداد افراد هم نیازمند لباس هستند، ولی این لباس‌ها به تن آن‌ها گشاد است و عملا فایده‌ای ندارد؛ بنابراین با وجود دو ونیم میلیون مسکن خالی، قشری که به‌دنبال مسکن هستند، از لحاظ اقتصادی توانایی خرید این خانه‌ها را ندارند و در واقع بود و نبود این تعداد خانه خالی توفیری ندارد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .