کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

توسعه پایدار با مشارکت مردم در امر سلامت

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ نشست خبری هفته سلامت در ساختمان مرکز بهداشت زنجان برگزار شد. در این نشست دکتر حریری- رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان- درخصوص شعار و برنامه‌های هفته سلامت، عنوان کرد: هفته سلامت که هر ساله از یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه در سطح کشور برگزار می‌شود، هر بار وجهی از وجوه سلامت انسان را با توجه به آنچه سازمان جهانی بهداشت مدنظر قرار داده، مورد توجه قرار می‌دهد.
توسعه پایدار با مشارکت مردم در امر سلامت در همین راستا آگاهی بخشیدن به جامعه و کلیه فعالیت‌ها و تحرکات روی همان بعد از ابعاد سلامت متمرکز شده و اقدامات در راستای بالا بردن سطح آگاهی‌ها و افزایش سلامت در آن حوزه خاص صورت می‌پذیرد. در سال‌های گذشته اغلب شعارها به‌طور عمده بر روی سلامت جسمانی افراد در جامعه تمرکز داشت، به‌طوری که سال گذشته بیماری دیابت به‌عنوان موضوع مورد توجه در حوزه سلامت مورد تاکید سازمان قرار گرفت. اما امسال روز 18 فروردین‌ماه که روز جهانی سلامت نام دارد، توجه به اختلالات روانی با شعار «بیایید درباره افسردگی حرف بزنیم» از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان شعار سال انتخاب شد. رئیس مرکز بهداشت استان در ادامه افزود: معمولا شعار سازمان جهانی بهداشت با تعابیر مناسبی که از سوی وزارت بهداشت مدنظر قرار می‌گیرد، به‌عنوان شعار هفته سلامت انتخاب می‌شود. امسال نیز شعار «زندگی سالم با نشاط و امید» به‌عنوان شعار هفته سلامت انتخاب شده است؛ بنابراین هدف ما بالا بردن سطح آگاهی‌ مردم درخصوص بهداشت روان است. تلاش ما این است که با بالا رفتن سطح اطلاعات مردم، خودارزیابی و خودمراقبتی در سایه آشنایی با بیماری‌ها در سطح جامعه گسترش یابد.
 حریری در ادامه اعلام کرد: در حال‌حاضر پس از سوانح رانندگی، بیماری‌ها و مشکلات روحی و روانی مهم‌ترین تهدیدها در کشور ما علیه سلامتی افراد به‌شمار می‌آیند، به‌طوری که اختلالات افسردگی پس از اختلالات اضطرابی که 26 درصد از افراد را درگیر کرده است، در جایگاه دوم قرار دارد و 12 درصد افراد جامعه با اختلالات افسردگی درگیر هستند. دکتر حریری در ادامه افزود: از آنجایی که فرد افسرده تمایلی برای حضور در اجتماع ندارد، با حذف فرد افسرده از جامعه کلیه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که او برعهده گرفته بود، یک‌باره حذف می‌شود؛ بنابراین سازمان جهانی بهداشت سعی دارد با ارائه آگاهی‌های لازم به مردم در زمینه افسردگی، جامعه را به سمتی سوق دهد که مراقبت‌های مورد نیاز خود را انجام دهند. به‌علاوه توسعه پایدار بر افزایش مشارکت نهادهای مردمی در راستای تقویت سلامت جامعه تاکید دارد. دکتر حریری در ادامه هفته سلامت را فرصتی برای بازنگری در امر بهداشت و سلامت دانست و بر لزوم برگزاری برنامه‌های منسجم در راستای رسیدن به این امر تاکید کرد. حریری اعتمادسازی، افزایش نشاط عمومی و ایجاد فضایی شاد و مفرح را برای مقابله با تنش‌های روانی موثر دانست و افزود: هرگونه بحران اقتصادی و اجتماعی می‌تواند باعث مخدوش شدن سلامت جامعه شود.
رئیس مرکز بهداشت استان زنجان در ادامه این نشست خبری، نامگذاری روزهای هفته سلامت را به شرح زیر عنوان کرد: روز اول اردیبهشت‌ماه روز تحرک بدنی، تفریحات سالم و فعالیت‌های گروهی است. در این روز پیاده‌روی عمومی از جلوی درب بیمارستان آیت‌ا... موسوی به سمت ایل‌داغی برگزار خواهد شد. در عصر این روز نیز برنامه عیادت از بیماران با حضور امام جمعه زنجان انجام خواهد گرفت. روز دوم هفته سلامت که دوم اردیبهشت‌ماه است، روز غذای سالم، جامعه سالم نام گرفته است. چنان که می‌دانید موارد غذایی تراریخته که در تولید آن‌ها از میزان قابل توجهی از سموم استفاده شده و همین‌طور مواد غذایی دارای نگهدارنده برای سلامت انسان مضر هستند. بر این اساس تعدادی کارشناس تغذیه در فروشگاه‌های بزرگ در سطح شهر به برچسب‌خوانی محصولات غذایی و آموزش نحوه صحیح برچسب‌خوانی به مردم اقدام خواهند کرد. همچنین در یکی از دبیرستان‌های استان به‌صورت نمادین در زمینه هفته سلامت مراسم ویژه‌ای برگزار خواهد شد. روز یکشنبه روز سفیران سلامت، نهادهای اجتماعی نام گرفته است که سفیران سلامت با حضور در ادارات و نهادها به ارتقای سطح آگاهی‌های مردم در حوزه سلامت کمک می‌کنند. همچنین در این روز کارگاه‌های سلامت و برنامه‌های آموزشی متعددی تشکیل خواهد شد. در روز دوشنبه نیز که طرح تحول سلامت، ارتقای کیفیت زندگی نام دارد، جشنواره صبحانه سالم با مشارکت مهرانه در یکی از مدارس منتخب استان برگزار خواهد شد. نظارت بر نحوه تامین و تولید مواد غذایی و غربالگری سلامت روان از جمله برنامه‌های این روز است. یکی از برنامه‌های روز سه‌شنبه با عنوان دین، معنویت و سلامت روان؛ نیازهای هر روز و همیشه و افتتاح نمایشگاه عکس سلامت روان در محل کارخانه کبریت است. روز چهارشنبه هنر، رسانه و سواد سلامت نام گرفته است. در این روز نیز با یاری رسانه‌ها و جراید ابعاد سلامت برای عموم مردم تبیین خواهد شد. روز پنجشنبه، هفتمین روز از هفته سلامت نیز برنامه‌های متعددی در راستای افزایش مشارکت مردم در برنامه‌های تامین سلامت به کار گرفته خواهد شد. در این‌باره فعالیت‌های امسال ما بیشتر در بحث مشارکت سازمانی صورت می‌گیرد. همچنین خدمات سلامت با برنامه‌ریزی و مشارکت علوم پزشکی با وزارت بهداشت و استانداری در سطح شهرستان ارائه خواهد شد. حریری در ادامه از ساخت 9 مرکز جدید خدمات جامع شهری در مقابل مراکز فرسوده و با قدمت بالا خبر داد و اعلام کرد: ساخت 21 خانه بهداشت از اسفندماه سال 95 شروع شده و برخی از آن‌ها بالای 45 درصد که تعدادی از آن‌ها بین 20 تا 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پیش‌بینی می‌شود تا خردادماه کلیه این واحدها تکمیل و آماده بهره‌برداری شوند. رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان اعتبار مراکز خدمات جامع سلامت شهری را 9 میلیارد و 900 میلیون تومان و در بخش روستایی هشت میلیارد و 700 میلیون تومان اعلام کرد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .