کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

حجم مغز انسان امروزی 5/3 برابر انسان‌های اولیه است

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ انسان‌شناسان چندین دهه است که درباره فرگشت هوشمندی انسان کنجکاوند، اجزای اصلی تحقیق شامل یافته‌های باستان‌شناسی در باب استفاده از آتش، ابزار و مانند آن است. اما شواهد مربوط به فسیل جمجمه‌ها چطور؟ جایی که مغز در آن قرار گرفته است. حجم مغز انسان افزایش 5/3 برابری در مقایسه با نیاکان سه میلیون ساله خود (استرالو پیتکیوس) داشته است. به‌طور کلی فرض بر این است که هوش با اندازه مغز در ارتباط است و دلیل این امر آن است که به نظر می‌رسد تعداد سلول‌های عصبی در مغز پستانداران مستقیما با ابعاد مغز در ارتباط قرار دارد.
حجم مغز انسان امروزی 5/3 برابر انسان‌های اولیه است این تحقیقات بر مقدار جریان خون در مغز متمرکز شده است که با میزان متابولیسم ارتباط تنگاتنگی دارد، زیرا خون مسئول تامین اکسیژن لازم برای سلول‌هاست. اگر جریان خونی که به سمت مغز شما می‌رود متوقف شود، طولی نمی‌کشد که از دنیا می‌روید. در هر ثانیه به‌صورت نرمال چیزی حدود هفت سی‌سی خون به سمت مغز شما در جریان است. این میزان بسته به اینکه شما خوابید، بیدارید یا در حال حل کردن مسئله ریاضی، کمی تغییر می‌کند.
لوله‌کشی مغز
خون از طریق دو سرخرگ کاروتید داخلی (شاهرگ)  به بخش شناختی مغز (سربروم) جریان می‌یابد، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار دارد. اندازه این شریان‌ها به میزان فشار خون در آن‌ها وابسته است. درست همانند یک لوله‌کش که لوله‌های بزرگ را نصب می‌کند تا میزان بیشتری آب را به ساختمان‌های بزرگتر هدایت کند، سیستم گردش خون به‌طور مستمر اندازه رگ‌های خونی را با میزان فشار خون در آن‌ها مطابقت می‌دهد.
این به نوبه خود با نیاز اندام به اکسیژن در ارتباط است. اگر ما بتوانیم اندازه شریان‌های بزرگی که اندامی مانند مغز را تغذیه می‌کنند بسنجیم، می‌توانیم مقدار متوسط جریان خون را با قدری دقت محاسبه کنیم. این اصل برای یک قرن است که شناخته شده و زیبایی آن در سادگی‌اش نهفته است.
«راجر سمویر» استاد بازنشسته فیزیولوژی دانشگاه آدلاید گفت: لحظه یورکای من زمانی بود که دریافتم اندازه یک سرخرگ را با اندازه حفره‌ای که در استخوان وجود دارد، می‌توان سنجید. این بدین معناست که می‌توان، میزان جریان خون مغز را توسط کانال‌های کاروتیدی که در فسیل‌های اسکلت‌های انسان ریخت‌ها وجود دارد، اندازه گرفت. ایده بسیار خوبی بود، به همین دلیل شور و اشتیاق دانشجوی من وانیا بوسیوچیک را برای تبدیل به بخشی از تحقیق به خود جذب کرد.
او برای دسترسی به فسیل‌های بی‌ارزش جمجمه‌های هومینین‌ها (زیرخانواده‌ای از انسان‌ریخت‌ها) و اندازه‌گیری‌شان به موزه‌هایی در استرالیا و آفریقای جنوبی سفر کرد. ما دریافتیم که اندازه کانال‌های کاروتید بسیار سریع‌تر از آنچه انتظار داشتیم، نسبت به اندازه مغز در ۱۲ گونه اجدادی انسان طی سه میلیون سال گذشته بزرگتر شده است.
در حالی که اندازه مغز در حال افزایش 5/3 برابری بود، میزان فشار خون، به‌طور حیرت‌انگیزی  ۶ برابر شد یعنی از 2/1 میلی‌لیتر در هر ثانیه به هفت میلی‌لیتر در ثانیه رسید. این یافته همچنین نشان می‌دهد مغز ما ۶ بار بیشتر از نیاکانمان تشنه اکسیژن است که احتمالا به‌خاطر بیشتر شدن توانایی‌های شناختی ما و بیشتر فشرده شدن انرژی است. از آنجا که تعداد سلول‌های عصبی در مغز انسان‌ها همان‌گونه که انتظار می‌رود در مغز یک نخستی بزرگ باشد، کشفیات ما اشاره به ماده مغزی فعالی دارد که احتمالا به‌دلیل ارتباطات بسیاری است که بین نورون‌ها وجود دارد.
هر سیناپس که محل اتصال نورون‌هاست، باعث انتقال یک تکانه الکتریکی از یک سلول به دیگری می‌شود. معمولا ترشح ماده شیمیایی از سلول تولید ضربه الکتریکی در سلول‌های دیگر را تحریک یا مهار می‌کند. چرخه شیمیایی که موجب تکانه‌ها می‌شود از لحاظ انرژی هزینه ناچیزی دارد اما با احتساب اینکه مغز ۸۰ میلیارد سلول عصبی را شامل می‌شود که هرکدام نیز هزاران سیناپس با سلول‌های مجاور دارد، مصرف انرژی سیر صعودی در پیش می‌گیرد.
کامپیوتر انسانی
بدن انسان چیزی در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از میزان متابولیسم استراحت را به مغز اختصاص می‌دهد که این مقدار در نخستی‌ها هشت تا ۱۰ درصد و در سایر پستانداران سه تا پنج درصد است. به‌خاطر همین ما مغز را به‌عنوان یک ابرکامپیوتر تشنه انرژی در نظر می‌گیریم. این تشبیه به کامپیوتر، تشبیه مناسبی است. هرچه حافظه کامپیوتر بیشتر، انرژی مورد نیاز برای نگه داشتن در حالت روشن نیز بیشتر و به همان مقدار کابل تامین انرژی بزرگتری مورد نیاز است.
در مورد مغز نیز همین‌طور، هرچه عملکرد شناختی بیشتر، میزان سوخت‌وساز بیشتر و جریان خون بیشتر و شریان‌های قطورتری مورد نیاز است. فرگشت مغز انسان در میان بقیه جانوران منحصر به‌فرد و خاص است. ما اندازه سرخرگ‌های کاروتید در ۳۴ گونه نخستی زنده، که همه‌شان نشان‌دهنده فرگشت از میمون‌های بی‌دم تا هومینین‌ها هستند را بررسی کردیم.
در میان این نمایندگان فرگشت نخستی‌ها، هم اندازه بدن و هم اندازه مغز افزایش یافته اما اندازه بدن سریع‌تر افزایش یافته است. جریان خون در مغز نخستی‌ها به نسبت اندازه مغز نیز افزایش بیشتری داشته است. تنها در هومینین‌ها ما شاهد سریع‌تر بودن افزایش جریان خون نسبت به افزایش اندازه مغز هستیم که در بردارنده این موضوع است که اجداد ما در گذر زمان
باهوش‌تر شدند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .