کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

نور فرابنفش چیست؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی- مردم‌نو؛ نور فرابنفش به مانند امواج رادیویی، پرتوهای گاما، پرتوهای ایکس و مادون قرمز نوعی تابش الکترومغناطیسی است. نور فرابنفش که از خورشید سرچشمه می‌گیرد، برای انسان‌ها قابل مشاهده نیست. این نور که باعث درخشش پوسترهای مشکی روشن می‌شود، در آفتاب‌سوختگی و برنزه شدن نقش دارد. قرار گرفتن بیش از حد در مقابل تابش فرابنفش برای بافت‌های زنده مضر است.
نور فرابنفش چیست؟ تابش الکترومغناطیسی در قالب موج یا ذره با فرکانس‌ها و طول موج‌های مختلف انتقال می‌یابد. این دامنه وسیع از طول موج با عنوان طیف الکترومغناطیسی (EM) شناخته می‌شود. این طیف برحسب کاهش طول موج و افزایش انرژی و فرکانس به هفت قسمت تقسیم می‌شود. از عناوین متداول می‌توان به امواج رادیویی، ریز موج‌ها، مادون قرمز، نور مرئی، فرابنفش، پرتوهای ایکس و پرتوهای گاما اشاره کرد.
نور فرابنفش در دامنه طیف الکترومغناطیسی و در بین نور مرئی و پرتوهای ایکس جای می‌گیرد. این نور دارای فرکانسی در حدود ۳×۱۰۱۶ تا ۸×۱۰۱۴ هرتز و طول موجی معادل ۱۰ تا ۳۸۰ نانومتر است. براساس دستورالعمل تابش فرابنفش نیروی دریایی آمریکا، نور فرابنفش به سه بخش فرعی تقسیم می‌شود: UVA  یا نزدیک به فرابنفش (با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر)؛ UVB (با طول موج ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر) و UVC (با طول موج ۱۸۰ تا ۲۸۰ نانومتر). طبق این دستورالعمل، گاهی اوقات تابش‌هایی با طول موج ۱۰ تا ۱۸۰ نانومتر خلاء نامگذاری می‌شوند. هوا مانعی برای این طول موج‌ها به‌شمار می‌آید و فقط توان انتشار در خلاء را دارند.
اثرات نور فرابنفش
براساس برنامه ملی سم‌شناسی (NTP) بیشتر نور فرابنفش طبیعی که گریبان افراد را می‌گیرد، از خورشید می‌آید. با این حال، تنها 10 درصد از نور خورشید شامل فرابنفش است و تنها یک‌سوم این میزان از اتمسفر عبور کرده و به زمین می‌رسد. از کل انرژی فرابنفش خورشیدی که به استوا می‌رسد، ۹۵ درصد آن‌را UVA و پنج درصد آن‌را UVB تشکیل می‌دهد. از آنجا که ازون، اکسیژن مولکولی و بخار آب موجود در اتمسفر فوقانی کوتاه‌ترین طول موج‌های فرابنفش را جذب می‌کنند، هیچ نوع تابش UVC قابل اندازه‌گیری از خورشید به سطح زمین نمی‌رسد. اما بنا به سیزدهمین گزارش سازمان NTP درخصوص مواد سرطان‌زا، تابش فرابنفش UVA و UVB قوی‌ترین و آسیب‌زاترین تابش‌ها برای موجودات زنده هستند.
آفتاب‌سوختگی
برنزه شدن واکنشی برای قرار گرفتن در معرض پرتوهای مضر UVB است. برنزه شدن نوعی مکانیسم دفاعی طبیعی بدن به‌شمار می‌رود که از رنگدانه‌هایی موسوم به ملانین تشکیل می‌یابد. ملانین توسط سلول‌های موجود در پوست به نام ملانوسیت‌ها ایجاد می‌شود. ملانین به جذب نور فرابنفش پرداخته و آن‌را بهصورت گرما منتشر می‌سازد. زمانی که بدن متوجه آسیب ناشی از خورشید شود، ملانین را به سلول‌های اطراف ارسال کرده و تلاش می‌کند آن‌ها را از آسیب‌های بیشتر محافظت کند. رنگدانه باعث تیره شدن پوست می‌شود.
گری چوآنگ، استادیار پوست پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه تافتس گفت: ملانین نقش کرم ضدآفتاب طبیعی را بازی می‌کند، اما قرار گرفتن مداوم در معرض تابش فرابنفش می‌تواند سیستم دفاعی بدن را تحت‌تاثیر قرار بدهد. در چنین شرایطی، یک واکنش سمی رخ داده و به آفتاب‌سوختگی منجر می‌شود. پرتوهای فرابنفش می‌توانند به DNA موجود در سلول‌های بدن آسیب بزنند. بدن متوجه این آسیب شده و ناحیه مورد نظر را پر از خون می‌کند تا فرآیند درمان را کلید بزند. التهاب همراه با درد نیز رخ می‌دهد. معمولا در ظرف نیم روز قرارگیری بیش از حد در برابر آفتاب، اثرات آفتاب‌سوختگی کم‌کم خود را آشکار می‌کند.
برخی مواقع، سلول‌ها همراه با DNA جهش‌یافته در اثر پرتوهای خورشید به سلول‌های مشکل‌زایی تبدیل می‌شوند که نمی‌میرند، اما در قالب سلول‌های سرطانی گسترش می‌یابند. چوآنگ گفت: نور فرابنفش باعث وارد آمدن آسیب‌های تصادفی در DNA و فرآیند تعمیر DNA می‌شود، به طوری که سلول‌ها توانایی اجتناب از مرگ را کسب می‌کنند که نتیجه آن، سرطان پوست است. سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در ایالات متحده است. افرادی که به دفعات دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند، خطر بالایی تهدیدشان می‌کند. بنا به اعلام بنیاد سرطان پوست، خطر ابتلا به مرگبارترین نوع سرطان پوست (موسوم به ملانوما) در افرادی که پنج‌بار یا بیشتر دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اند، دو برابر است.
سایر منابع فرابنفش  (UV)
چندین منشاء مصنوعی برای تولید تابش فرابنفش ابداع شده است. براساس گزارش انجمن فیزیک بدن و سلامتی، منشاءهای مصنوعی به شرح ذیل هستند: دستگاه‌های مخصوص برنزه کردن پوست، نورهای نامرئی، لامپ‌های درمانی، لامپ‌های مخصوص میکروب‌کشی، چراغ‌های هالوژن، لامپ‌های بخار جیوه، لامپ‌های تخلیه پرشدت، لامپ‌های فلوئورسنت و لامپ‌های نئون و برخی نورهای لیزری.
یکی از متداول‌ترین راه‌های تولید نور فرابنفش، عبور دادن جریان الکتریکی از بخار جیوه یا گازهای دیگر می‌باشد. این نوع لامپ در دستگاه‌های مخصوص برنزه کردن پوست و ضد عفونی کردن سطوح کاربرد بسیاری دارد. لامپ‌ها در چراغ‌های سیاه هم به کار می‌روند، زیرا باعث درخشش رنگ‌های فلوئورسنت می‌شود. دیودهای ساطع‌کننده نور یا همان ال‌ای‌دی‌ها، لیزرها و لامپ‌های قوسی جرقه‌ای با طول موج‌های مختلف در حوزه‌های صنعتی، پزشکی و پژوهشی کاربرد دارند.
فلوئورسانس
بسیاری از مواد از قبیل گیاهان، مواد معدنی، قارچ‌ها، میکروب‌ها و مواد شیمیایی ارگانیک و غیرارگانیک می‌توانند تابش فرابنفش را جذب کنند. عمل جذب باعث افزایش سطح انرژی الکترون‌های موجود در ماده می‌شود. این الکترون‌ها می‌توانند با بازگشت به سطح انرژی پایین‌تر در یک‌سری مراحل جزئی، قسمتی از انرژی جذبی‌شان را به‌صورت نور مرئی ساطع کنند. مواد استفاده‌شده به‌عنوان رنگدانه در رنگ‌هایی که چنین فلوئورسانس‌هایی نشر می‌کنند، در زیر نور آفتاب روشن‌تر به نظر می‌رسند، زیرا نور فرابنفش نامرئی را جذب کرده و دوباره آن‌را بهصورت طول موج‌های مرئی انتشار می‌دهند. به همین منظور، از این مواد معمولا در جلیقه‌های نجات، تابلوها و در سایر جاهایی که مسئله دیده شدن حائز اهمیت است، استفاده می‌شود.
فلوئورسانس در شناسایی مواد آلی و مواد معدنی مشخصی نیز کاربرد دارد. بنا به گزارش «ترمو فیشر ساینتیفیک، فناوری حیات»، ابزارهای فلوئورسنت این امکان را به محققان می‌دهند تا به شناسایی اجزای ویژه‌ای از ترکیب‌های زیست مولکولی پیچیده مثل سلول‌های زنده بپردازند. این کار از حساسیت و گزینش‌پذیری بالایی بهره می‌برد.
براساس گزارشی از دانشگاه نبراسکا، در لوله‌های فلوئورسنت، تابش فرابنفش با طول موج ۲۵۴ نانومتر همراه با نور آبی تولید می‌شود و با عبور یک جریان الکتریکی از بخار جیوه نشر می‌یابد. این تابش فرابنفش نامرئی است، ولی انرژی بیشتری در قیاس با نور مرئی ساطع شده دارد. انرژی حاصل از نور فرابنفش توسط روکش فلوئورسنت درون لامپ فلوئورسنت جذب شده و دوباره در قالب نور مرئی ساطع می‌شود. لوله‌های مشابه بدون روکش فلوئورسنت یکسان به نشر نور فرابنفشی می‌پردازند که می‌تواند نقش موثری در ضدعفونی کردن سطوح ایفا کند؛ زیرا اثر یونیزه‌کننده تابش فرابنفش می‌تواند بسیاری از باکتری‌ها را از بین ببرد.
در لوله‌های نور سیاه از بخار جیوه برای تولید نور UVA با موج بلند استفاده می‌شود، زیرا فلورسان شدن برخی رنگ‌ها و رنگدانه‌ها را در پی دارد. لوله شیشه‌ای دارای یک روکش فیلتر بنفش تیره است که از نور مرئی جلوگیری می‌کند و باعث درخشان‌تر دیده شدن فلوئورسنت می‌شود. این فیلترینگ در جاهایی مثل ضدعفونی کردن سطوح کاربردی ندارد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .