کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

انسان، تخریبگر زمین

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ صدها میلیون سال پس از تولد زمین، زمان صرف شده است تا اولین موجودات زنده تک‌سلولی پا به عرصه حیات بگذارند. اما از پا گذاشتن انسان بر روی زمین تنها دو میلیون سال گذشته است. انسان نخستین، تنها در پناه طبیعت می‌توانست به حیات و تولید نسل خود ادامه دهد. بنابراین بشر سعی کرد که طبیعت را به استخدام خود درآورد و از این‌روست که گفته می‌شود بشر در طی دوره حیات بسیار کوتاه خود چنان تاثیراتی بر طبیعت، محیط‌زیست و زمین و زیستگاه خود باقی گذاشته است که با میلیاردها سال کار طبیعت قابل مقایسه نیست. تغییرات اقلیمی، طوفان، سیل، سونامی، در سمتی از عالم و خشک‌سالی و قحطی در سمت دیگری از کره خاکی، نتیجه رفتارهای تخریبگر انسان است.
انسان، تخریبگر زمین موضوع آلودگی محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بشر امروز را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است. این معضل از آن‌رو حائز اهمیت است که علائم تهدیدکننده حیات، آشکار شده و نسل حاضر و آینده را به‌دلیل آلودگی‌های گسترده زیست‌محیطی با تهدید مواجه ساخته است. از سوی دیگر، انسان بدون داشتن محیط‌زیستی امن و سالم، قادر نخواهد بود به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. به همین دلیل حفظ و حمایت از محیط‌زیست و سالم نگه داشتن آن، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای اساسی برای ادامه حیات، مورد توجه و عنایت همگان قرار گرفته است.
حق انسان‌ها در داشتن محیط‌زیستی امن و سالم، به‌عنوان یک حق بشری در کنار سایر حقوق شناخته‌شده برای بشر، چند سالیست که مورد بحث و بررسی محافل علمی و طرفداران محیط‌زیست قرار گرفته است. در این نوشتار، مبانی حق بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات، حق دارد از نعمت‌های الهی استفاده کند؛ اما این استفاده نباید آنچنان باشد که حق دیگران در بهره‌برداری از این نعمت الهی در معرض خطر قرار گیرد. به‌عبارت دیگر، انسان همان‌گونه که حق استفاده و بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم را دارد، مسئولیت درست استفاده کردن از آن‌را نیز برعهده دارد. آلودگی محیط‌زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی اثر می‌گذارد و پیامدهای زیان‌باری برای زندگی انسان، حیوان، گیاه و بناها دارد. در جهان امروز مسئله آلودگی، یکی از مهم‌ترین و حادترین مشکلات تمدن انسانی به‌شمار می‌آید و نقش انسان در آلودگی محیط‌زیست بسیار چشم‌گیر است. محیط‌زیست، موهبتی خداوندی است که از مجموعه موجودات، منابع و عوامل و شرایط هماهنگی که در اطراف هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است، به‌وجود می‌آید. به‌عبارت دیگر طبیعت، برای بقای نسل بشر آفریده شده است و پیوندی ناگسستی میان انسان و طبیعت وجود دارد. صدها میلیون سال طول کشیده تا پوسته‌های زمین تغییر کند. مطالعات کارشناسان زمین حاکی از این مطلب است که زمین وارد مرحله جدیدی شده که مهم‌ترین مشخصه این دوران تاثیر انسان و نفوذ او بر کره زمین و جو آن است. این تاثیرات که از دوره استخراج سوخت‌های فسیلی تا آزمایش‌های اتمی و انتشار مواد رادیواکتیو شدت گرفته، تا میلیون‌ها سال بعد بر سنگ‌ها و صخره‌های زمین به‌جای خواهد ماند. عواملی همچون توجه نکردن به ارزش‌های زیست‌محیطی و تنوع زیستی، سامان ندادن به مراکز جمعیتی و مشاغل داخل و حاشیه جنگل‌ها، بهره‌برداری بی‌رویه و غیراستاندارد از درختان و منابع جنگلی و جاده‌سازی، در سرعت‌بخشی به تخریب وسیع این منابع ارزشمند بسیار موثرند. درخت و جنگل به‌عنوان یکی از مصادیق بارز طبیعت و یکی از عوامل تاثیرگذار بر حیات بشر به‌شمار می‌رود. هیچ‌یک از پدیده‌های طبیعت، به اندازه جنگل در زندگی سالم آدمیان نقش اساسی ندارد. آدمی در قبال نگهداری جنگل و نوع بهره‌وری از آن، مسئول است. بدیهی است که جنگل، فقط متعلق به یک نسل و زمان خاص نیست، بلکه یک سرمایه ملی و جهانی است. در گفتار دینی نیز بارها به اهمیت درخت و درختکاری و حفظ و پرورش گیاهان اشاره شده است.
پیامبر گرامی اسلام(ص) در حدیثی فرمود: «هرکه درختی بنشاند و ثمر دهد، خداوند به اندازه میوه‌های آن درخت به او پاداش می‌دهد.» پیامبر اسلام زمین را مادر انسان و امین خداوند می‌داند و می‌فرماید: «در نگهداری زمین بکوشید و به آن حرمت نهید که زمین مادر شماست.»
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .