کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

اکتشافات حیرت‌انگیز علم فیزیک اگر به سرعت نور برسیم، زمان از حرکت می‌ایستد

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ مطالعه فیزیک، مطالعه جهان و به‌طور اخص مطالعه چگونگی کارکرد جهان است. این بدون شک جالب‌ترین شاخه علم است، چون جهان بسیار پیچیده‌تر از آن چیزیست که به نظر می‌رسد. به‌گزارش بیگ‌بنگ، جهان از بعضی لحاظ بسیار عجیب و غریب کار می‌کند، هر چند برای درک کامل آن نیاز به دکترا دارید، کافی است کمی احساس ترس داشته باشید تا به هیبت آن پی ببرید. ما در اینجا چند مورد از شگفت انگیزترین چیزهایی که فیزیکدانان درباره جهان کشف کرده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم.
اکتشافات حیرت‌انگیز علم فیزیک اگر به سرعت نور برسیم، زمان از حرکت می‌ایستد توقف زمان در سرعت نور
براساس نظریه نسبیت خاص، سرعت نور هرگز تغییر نمی‌کند و بدون توجه به موقعیت و سرعت فرد مشاهده‌گر همیشه در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه باقی می‌ماند. این به خودی خود به اندازه کافی عجیب است، اما بخش جالب‌تر نظریه نسبیت خاص، ایده‌ای به نام اتساع زمان است که می‌گوید هرچه سریع‌تر بروید، زمان برای شما نسبت به محیط اطرافتان کندتر می‌گذرد. به بیان ساده‌تر، اگر شما یک ساعت از وقتتان را درون ماشین خود در حال حرکت بوده باشید، نسبت به موقعی که این وقت را در خانه روبه‌روی کامپیوترتان می‌نشستید، زمان برایتان کمی کمتر می‌گذرد.
این زمان احتمالا حدود چند نانوثانیه می‌شود، اگرچه مقدار ناچیزی نسبت به هزینه‌ای است که برای بنزین پرداخت کرده‌اید، اما به هر حال این یکی از قابلیت‌هایی است که شما درباره سریع حرکت کردن نادیده می‌گیرید. البته زمان به‌طور محسوس در سرعت‌های بالا کُند می‌شود، به‌طوری که اگر به سرعت نور برسیم، زمان به‌طور کامل از حرکت می‌ایستد. اما مشکل اینجاست که رسیدن به سرعت نور از نظر تئوری غیرممکن است، مگر اینکه شما از نور ساخته شده باشید. به بیان فنی هر جرم دیگری به‌جز نور برای حرکت با این سرعت به انرژی بی‌نهایت نیاز دارد.
ماده تاریک
فیزیکدان‌ها به کمک برخی روش‌های بسیار دقیق به تخمین جرم کل جهان دست می‌زنند. آن‌ها همچنین با روش‌های بسیار دقیقی جرم کل موادی که قابل مشاهده هستند را نیز محاسبه می‌کنند، اما چیزی که عجیب است، اینکه این دو عدد با یکدیگر تطابق ندارند. در واقع میزان جرم کل جهان با مقدار جرمی که از تمام مواد مورد مشاهده محاسبه‌شده، متفاوت است.
فیزیکدان‌ها برای توجیه این قضیه مجبور شدند به تئوری‌هایی در این زمینه روی آورند که براساس آن ماده تاریک اسرارآمیزی در جهان وجود دارد که هیچ نوری ساطع نمی‌کند و حدود ۲۷ درصد جهان را تشکیل داده است که از روی اثرات گرانشی می‌توان به وجود تاثیراتش پی برد. این در حالی است که وجود این ماده هنوز به‌طور رسمی اثبات نشده است (چون ما نمی‌توانیم آن‌را ببینیم) ماده تاریک تنها توسط تعداد زیادی از مدارک و شواهد برای توضیح جهان مورد پذیرش واقع شده است.
جهان ما به شدت در حال انبساط است
در اینجا قصد داریم قبل از توضیح اینکه چرا جهان در حال انبساط است، به توضیح نظریه بیگ‌بنگ بپردازیم. در واقع بیگ‌بنگ تئوری قبل از اینکه یک سریال تلویزیونی باشد، یک نظریه مهم برای توضیح منشاء جهان بود. ساده‌ترین توضیح آن، این است که جهان با بیگ‌بنگ آغاز شده است و بقایای این رویداد (سیارات، ستارگان و غیره) به همراه انرژی بسیار فراوانی در اطراف جهان پراکنده شدند. اما انتظار بر این است که پس از گذشت مدتی از این رویداد عظیم، سرعت مواد کم شده و باز ایستند؛ اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.
در واقع جهان همچنان در حال گسترش و انبساط است و نه‌تنها سرعت آن کمتر نشده، بلکه در طول زمان بر سرعتش نیز افزوده شده است. تنها راه برای توضیح این موضوع، این است که انرژی تاریک نیرو محرکه این شتاب کیهانی را تامین می‌کند. حال اینکه انرژی تاریک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، نکته عجیب و شگفت‌انگیز دیگری از علم فیزیک است.
تمام مواد در واقع انرژی هستند
این یک واقعیت است که ماده و انرژی دو روی یک سکه هستند. احتمالا تاکنون با فرمول E=mc^2 آشنا شده‌اید. این فرمول در واقع میزان ماده و انرژی تولیدشده در صورت تبدیل به یکدیگر را مشخص می‌کند که در آن m جرم، E  انرژی و c سرعت نور را نشان می‌دهد. توضیح این پدیده واقعا جذاب است؛ اینکه جرم یک جسم وقتی سرعتش تا حد سرعت نور افزایش می‌یابد، بیشتر می‌شود.
با این وجود این نظریه بسیار پیچیده است و توضیح کامل آن، ما را از هدف اصلی این مقاله دور می‌کند. برای اثبات این موضوع (متاسفانه) باید بمب‌های اتمی را مثال بزنیم که مقدار بسیار کمی ماده، مقادیر بسیار عظیمی از انرژی را آزاد می‌کنند.
 همه اجسام با یک سرعت سقوط می‌کنند
پس از سیری در پیچیده‌ترین مفاهیم فیزیک مدرن، بد نیست به فیزیک کلاسیک نیز گریزی بزنیم. در فیزیک کلاسیک نیز مفاهیم بسیار جالبی وجود دارد. احتمالا این تصور برای شما هم وجود دارد که اجسام سنگین‌تر نسبت به اجسام سبک‌تر، سریع‌تر به سمت زمین می‌رسند. این درست است، اما هیچ ربطی به گرانش ندارد، بلکه این پدیده تنها به‌دلیل مقاومت هوا رخ می‌دهد.
اولین‌بار گالیله حدود ۴۰۰ سال پیش متوجه این موضوع شد. براساس این قانون اگر شما یک توپ، یک قلم و یک دفترچه یادداشت را به‌طور همزمان بر روی ماه رها کنید، دقیقا در یک لحظه به سطح  ماه می‌رسند. فضانوردان در یکی از ماموریت‌های آپولو روی ماه این آزمایش را با یک چکش و پر انجام دادند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .