کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

آیا دستگاه‌های تلفن همراه می‌توانند موجب سرطان شوند؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ ما در کل طول روز در معرض امواج طبیعی قرار داریم و فرقی ندارد بیرون باشیم یا در خانه یا محل کار یا هر جای دیگر. ما همیشه در معرض امواج حاصل از تابش از جمله تابش زمینی، تابش کیهانی یا رادون هستیم. رادون یک گاز رادیواکتیو است و عمدتا در مناطقی یافت می‌شود که در معرض رادیوم قرار گرفته‌اند. علاوه‌بر این موارد، خورشید مهم‌ترین منبع امواج است. ما به امواج خورشید عادت کرد‌ه‌ایم. بیشتر امواج خورشید بی‌ضرر هستند و حتی وجود آن‌ها برای ما ضروری است. چیزی که باید در موردش نگران باشیم، قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی از این امواج است و فرقی ندارد طبیعی باشند یا مصنوعی.
آیا دستگاه‌های تلفن همراه می‌توانند موجب سرطان شوند؟ آلودگی الکترومغناطیسی چیست؟
آلودگی الکترومغناطیسی برای توصیف قرارگیری در معرض مقدار زیادی امواج الکترومغناطیس یا میدان‌های الکترومغناطیسی به کار می‌رود. امواج الکترومغناطیس یا میدان‌های الکترومغناطیسی توسط دستگاه‌هایی چون تلفن همراه، تلفن‌های بی‌سیم، روترهای وای‌فای، یا دستگاه‌های بلوتوثی تولید می‌شوند. انرژی ساطع‌شده از دستگاه‌های الکتریکی، تابشی غیریونیزه است. غیریونیزه بودن به این معناست که این تابش‌ها قادر به شکستن پیوند‌های شیمیایی نیستند و در نتیجه نمی‌توانند به دی‌ان‌ای آسیب رسانده و موجب سرطان شوند. گرچه امواج الکترومغناطیسی قادر به آسیب فوری نیستند، اما به‌دلیل تعامل با بدن می‌تواند منجر به آسیب‌های غیرمستقیم شود؛ مخصوصا اگر قرار گرفتن در معرض این امواج، طولانی‌مدت باشد.
چگونه امواج الکترومغناطیسی حاصل از دستگاه‌های الکترونیکی بر بدن ما تاثیر می‌گذارند؟
بدن ما امواج الکترومغناطیسی را همچون انرژی جذب می‌کند و مولکول‌های موجود در بافت که به‌طور مستقیم در معرض امواج قرار می‌گیرند برانگیخته می‌شوند. به‌عبارت دیگر آن‌ها گرم می‌شوند. این دقیقا همان اتفاقی است که هنگام حمام آفتاب گرفتن می‌افتد. مولکول‌های پوست توسط امواج موجود در نور خورشید برانگیخته می‌شوند و به همین دلیل تابش نور خورشید باعث به‌وجود آمدن احساس گرما بر روی پوست می‌شود.
گرمای حاصل از طیف غیر‌یونیزه‌ خورشید بی‌‌خطر محسوب می‌شود. علاوه‌بر آن انرژی تولیدشده توسط دستگاه‌های الکترونیکی، انرژی کمتری نسبت به خورشید دارند. انرژی با فرکانس موج نسبت مستقیم دارد. نور فرابنفش (عامل بالقوه‌ سرطان پوست) فرکانسی حدود ۱۰ به توان ۱۶ دارد، در حالی که امواج مایکروویو که دارای شدت کمتری نسبت به فرابنفش هستند، فرکانسی حدود ۱۰ به توان ۹ دارند. امواج ماکروویو همان امواجی هستند که از دستگاه‌های تلفن همراه ساطع می‌شوند. این ممکن است باعث شود خیالتان راحت شود، اما عجله نکنید.
نرخ ثابت جذب (SAR)  تلفن‌های همراه و تاثیرات آن بر روی سلامتی توجه زیادی را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده است. SAR بیانگر میزان انرژی حاصل از تابش است که توسط بدن در باز‌ه‌ زمانی خاصی جذب شده است. گرچه کارخانه‌ها موظف هستند محدودیت‌های ایمنی تنظیم‌شده توسط FCC و بسیاری از دولت‌ها را رعایت کنند، اما این مقادیر تقریبا تصادفی هستند. ما هنوز درباره‌ اثرات بالقوه‌ امواج الکترومغناطیسی بر روی مواد بیولوژیکی و تاثیرات استفاده‌ رو به‌ رشد و انباشته‌ آن اطلاعات کافی نداریم.
واقعیت این است که ما به‌طور فزاینده‌ای در معرض امواج الکترومغناطیسی قرار داریم. ما در طول روز غرق در امواج ای‌اف‌ام هستیم. امواج اکترومغناطیسی از تعداد فزاینده‌ دستگاه‌ها ساطع می‌شود و ارتباط ما با این دستگاه‌ها هر روز بیشتر می‌شود. هیچ‌کس از نتیجه‌ نهایی این شرایط خبر ندارد.
چگونه می‌توانیم در برابر آلودگی الکترومغناطیسی از خود محافظت کنیم
امواج الکترومغناطیسی تولیدشده توسط دستگاه‌های الکترونیکی در محیط اطراف ما بسیار زیاد هستند. با نرخ کنونی و با فرض اینکه از دستگاه‌های الکترونیکی به‌طور بیش از حد استفاده نکنید، می‌توان گفت این حالت حداقل برای افراد بالغ بی‌خطر است. اما اگر عادت‌هایی دارید که ریسک بالایی دارند و نشانه‌هایی را تجربه کرده‌اید که نشان‌دهنده‌ آلودگی الکترومغناطیسی هستند، می‌توانید برخی از استراتژی‌های زیر را به کار بگیرید.
تلفن همراه
تا حد امکان برای تماس گرفتن از تلفن همراه استفاده نکنید. تماس‌های تلفنی از طریق تلفن همراه را کوتاه کرده و از هدست استفاده کنید. زمانی که سیگنال شبکه ضعیف است، امواج تلفن همراه از همیشه قوی‌تر است؛ پس در این زمان‌ها از تلفن همراه برای تماس گرفتن استفاده نکنید. تا حد امکان تلفن همراه را با خود حمل نکنید یا جای آن‌را پس از بازه‌های کوتاهی عوض کنید. تلفن همراهتان را زمانی که خواب هستید یا زمانی که تلفن همراهتان در حالت هواپیماست، نزدیک خود نگه ندارید. این کار نه‌تنها باعث کم شدن امواج ساطع‌شده از تلفن همراهتان می‌شود، بلکه باعث بهبود خوابتان می‌شود، همچنین باتری آن بیشتر عمر می‌کند. در نهایت هنگام خرید تلفن همراه بعدی به کم بودن «نرخ ثابت جذب» آن توجه داشته باشید.
تلفن‌های بی‌سیم خانگی
از کم شدن قدرت سیگنال‌ تلفن بی‌سیم خود زمانی که در پایه قرار می‌گیرد یا در حالت آماده به کار است، اطمینان حاصل کنید. از تلفن نزدیک پایه‌ آن استفاده کنید. در صورت امکان آن‌را با یک تلفن سیمی یا تلفنی که امواج ضعیف‌تری دارد، جایگزین کنید.
وای فای و بلوتوث
قدرت سیگنال این دستگاه‌ها به سرعت با فاصله  گرفتن از آن کاهش می‌یابد؛ بنابراین انرژی که به بدن شما می‌رسد بسیار ضعیف است. علاوه‌بر آن انرژی وای‌فای غیرحرارتی است و سبب گرم شدن بافت نمی‌شود؛ بنابراین لازم نیست نگران آن باشید. گفته می‌شود ممکن است آسیب‌پذیری کودکان بیشتر باشد. اگر از این لحاظ نگران هستید، زمانی که به روتر وای‌فای نیاز ندارید، آن‌را خاموش کرده و با کابل به اینترنت متصل شوید. اگر لازم است که روتر همیشه روشن باشد، آن‌را در فاصله‌ای دور از میز یا تخت قرار بدهید. براساس یافته‌های کنونی، امواج وای‌فای بی‌ضرر هستند و تقریبا غیرممکن است که قرار گرفتن زیاد در معرض این امواج سبب بروز مشکلی شود.
آرام باشید! جای نگرانی نیست
در حال‌حاضر علم در این زمینه به قطعیت نرسیده است. استفاده‌ این‌چنینی از تکنولوژی، پیشرفتی بسیار جدید است و سیستم‌های بیولوژیکی به کندی تغییر می‌کنند؛ بنابراین قادر نخواهیم بود تا گذشت مدتی طولانی این تغییرات را به‌طور واضح ببینیم.
بزرگترهای ما می‌دانند که بهتر است با احتیاط باشیم تا بعدا پشیمان نشویم. این قانونی محتاطانه است که بهتر است همگی از آن پیروی کنیم. تکنولوژی را بپذیرید، ولی در حدی معقول و محتاطانه از آن استفاده کنید. به کودکانتان استفاده‌ مسئولانه از تکنولوژی را بیاموزید تا مشکلی پیش نیاید. تلفن همراه و وسایل الکترونیکی دیگر فقط زمانی سلامتی را به خطر می‌اندازند که از آن‌ها بیش از حد استفاده شود. آنچه بیشتر از هر چیزی سلامتی را تهدید می‌کند استرس است، پس آرام باشید.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .