کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

چرا خمیازه می‌‌کشیم؟ خمیازه از گرم شدن بیش از حد مغز جلوگیری می‌‌کند

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ خمیازه یکی از واکنش‌های طبیعی بدن انسان است. تا‌کنون مطالعات زیادی درباره‌ این واکنش طبیعی انجام شده و دلایل مختلفی نیز در توجیه این عمل ارائه شده‌ است. خمیازه برخلاف دیگر واکنش‌های بدن مانند پلک زدن یا عطسه کردن، کاربردی واضح ندارد و عملکردی پیچیده‌تر دارد. خمیازه کشیدن یک واکنش طبیعی بدن است که در ظاهر طبیعی و ساده به نظر می‌‌رسد. این در حالی است که این واکنش پیچیده‌تر از آن چیزی است که اکثر افراد تصور می‌‌کنند. برخلاف پلک زدن که برای تر کردن چشم‌ها اتفاق می‌افتد و عطسه کردن که محرک‌ها را از بینی خارج می‌کند، عملکرد خمیازه واضح نیست و تا‌کنون دلایل مختلفی برای وقوع این واکنش بدن تشریح شده است.
چرا خمیازه می‌‌کشیم؟ خمیازه از گرم شدن بیش از حد مغز جلوگیری می‌‌کند دکتر اندرو گالوپ (Andrew Gallup) یکی از محققانی است که روی خمیازه مطالعه داشته و عنوان می‌کند که این واکنش تاکنون به‌طور جدی بررسی نشده است؛ چراکه اغلب افراد آن‌را بی‌فایده می‌‌دانند.
تاکنون تصور بر این بوده که خمیازه به‌عنوان هشداری از طرف بدن است و اعلام می‌‌کند که بدن نیاز به استراحت دارد یا اینکه هوشیاری آن در حال کاهش است. اما تحقیقات دکتر گالوپ، این واکنش بدن را مهم‌تر ارزیابی کرده و عنوان می‌‌کند که خمیازه از گرم شدن بیش از حد مغز جلوگیری می‌‌کند.
به منظور درک فرآیند خمیازه، دکتر گالوپ ابتدا روند آن‌را اینگونه شرح می‌دهد: «خمیازه نوعی باز شدن بسیار زیاد فک‌ها، ورود مقدار زیادی هوا به بدن و سپس بسته شدن سریع‌تر فک‌ها همراه با خروج هواست.»
کشیده شدن فک‌ها مانند کشیدن دیگر اعضای بدن، گردش خون را در آن منطقه افزایش می‌دهد. گردش خون مسئله‌ بسیار مهمی‌‌ در تنطیم جریان و دمای خونی است که به مغز وارد می‌شود و این دو مورد وظیفه‌ای اصلی در تنظیم دمای کلی بدن را برعهده دارند.
دکتر گالوپ می‌گوید: با وجود اینکه انسان‌ها موجوداتی خون‌گرم هستند و دمای بدن و مغز آن‌ها همیشه در محدوده‌ای ثابت قرار دارد، اگر دمای مغز را به‌صورت لحظه‌ای رصد کنیم، متوجه نوساناتی در آن می‌‌شویم. او در ادامه می‌گوید که خمیازه کشیدن موجب کاهش دمای خونی می‌شود که به سمت مغز در حرکت است و این خون خنک‌تر، از گرم شدن بیش از اندازه مغز جلوگیری می‌کند.
دکتر گالوپ در سال ۲۰۰۷ آزمایشاتی انجام داد که در آن‌ها بسته‌های سرد یا گرمی ‌‌را به دستان افراد ‌داد و مشاهده کرد که بسته‌های سرد باعث کاهش خمیازه در افراد می‌شدند. در تحقیقی که اخیرا انجام شده نیز، این پروفسور افراد را در شهرهای گرم و سرد و در فصل‌های زمستان و تابستان مورد آزمایش قرار داده و متوجه شده است که فصل و دمای هوا، تاثیر مستقیمی ‌‌بر نرخ خمیازه کشیدن افراد دارد.
با توجه به این نتایج، می‌توان دلیل خمیازه کشیدن قبل از خواب و ابتدای بیداری را نیز تفسیر کرد. در این زمان‌ها بدن انسان در معرض تغییرات جدی دمایی است و به احتمال زیاد نیاز به عاملی برای تنظیم این دما دارد. قبل از خواب، بدن دچار افت دمایی می‌شود و احتمال این افت دمایی به کمک خمیازه اتفاق می‌افتد. در اولین ساعات بیداری نیز دمای بدن در حال افزایش است که خمیازه می‌تواند آن‌را کنترل کند.
یک نظریه دیگر که به نوعی رد شده است، عنوان می‌کند که خمیازه کشیدن به‌منظور ورود اکسیژن بیشتر به بدن اتفاق می‌افتد. دکتر گالوپ این نظریه را کاملا رد و عنوان می‌کند: به‌دلیل آنکه در حین خمیازه کشیدن مقدار زیادی هوا وارد بدن می‌شود، افراد تصور می‌کنند که این عملی برای کمک به تنفس است. در صورتی که اینگونه نیست و طی آزمایشات انجام‌شده، افرادی که نیاز بیشتری به اکسیژن داشتند، بیش از بقیه‌ افراد به خمیازه نیاز پیدا نکردند. به‌علاوه، ورزش کردن یکی از فعالیت‌هایی است که نیاز بدن به اکسیژن را افزایش می‌دهد و شما هیچ‌گاه ورزشکاری را نمی‌‌بینید که در حال فعالیت سنگین و نیاز زیاد به اکسیژن، خمیازه بکشد!
نظریه‌ دیگر، این واکنش را یک عمل اجتماعی می‌‌داند و عنوان می‌‌کند که جانورانی مانند انسان‌ها و میمون‌ها که به‌صورت اجتماعی زندگی می‌کنند، این عمل را بیشتر انجام می‌دهند. البته اثبات‌هایی نیز برای این قضیه وجود دارد. دکتر گالوپ نیز عنوان می‌کند که مسری بودن خمیازه می‌‌تواند دلیل این نظریه باشد. مسری بودن خمیازه به حدی است که اگر کسی را ببینید که این عمل را انجام می‌دهد یا صدای آن‌را بشنوید یا حتی به آن فکر کنید، ممکن است خمیازه بکشید.
از طرفی تعداد جانورانی که به‌صورت مسری خمیازه می‌‌کشند بسیار کمتر از جانورانی است که به دلایل فیزیولوژی این عمل را انجام می‌‌دهند و مسری بودن را نمی‌‌توان دلیل اصلی این عمل دانست.
صرف‌نظر از دلیل خمیازه کشیدن، آنچه که مسلّم است این واکنش عملی لذت‌بخش برای بدن است و از آنجا که جانوران قبل‌تر از ما مانند میمون‌ها نیز این عمل را تکرار می‌‌کرده‌اند، می‌‌توانیم به مفید بودن این واکنش طبیعی ایمان داشته باشیم.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .